Społeczne Gimnazjum Nr 14

Bank PEKAO XIII o/W-WA
54124020341111000003075362

BEZPIECZNA SZKOŁA, TO NASZA SZKOŁA

Otrzymaliśmy właśnie tytuł Bezpiecznej Szkoły oraz członkostwo Ogólnopolskiego Klubu Bezpieczne Szkoły nadany przez Fundację Państwo Obywatelskie. Projekt, w którym nasza szkoła uczestniczyła przez prawie cały rok, objęty był patronatem Ministra Sprawiedliwości, a w skład Komitetu Konkursu wchodzili m.in. Rzecznik Spraw Obywatelskich, rektorzy szkół wyższych, kuratorzy oświaty.
 Zaangażowaliśmy się w to trudne przedsięwzięcie, aby tylko potwierdzić oficjalnie to, co dzieje się w szkole już od wielu lat, niezależnie od realizacji ww. projektu. Od lat bowiem prowadzimy szerokie działania edukacyjne w celu uświadomienia młodzieży, jak wygląda współczesny świat na różnych płaszczyznach: kulturowej, obyczajowej, międzypokoleniowej, zagrożeń globalnych, a także codziennego bezpieczeństwa każdego z nas.

W Programie Bezpieczna Szkoła uczestniczyło ponad 1000 szkół z całej Polski, tj. ponad 300 tys. uczniów. Zadania konkursowe obejmowały takie zagadnienia jak: funkcjonowanie państwa prawnego i społeczeństwa obywatelskiego, w tym norm współżycia, poszanowania praw jednostki, ze szczególnym podkreśleniem praw dziecka .Również przeciwdziałania patologiom, tolerancji wobec ludzi o odmiennej kulturze, rasie, obyczajach, zagadnienie solidaryzmu społecznego i podniesienia poziomu bezpieczeństwa szkoły i uczniów.
W ramach projektu w naszej szkole odbyły się m.in.:
  - spotkanie społeczności szkolnej z p. sędzią Anną Marią Wesołowską;
  - spotkanie z policjantem, podkomisarzem Tomaszem Kubasem;
  - spotkanie z psychologiem, p. Ewą Drużny-Motyl, pracującą w Domu Dziecka w Konstancinie-Jeziornej;
  - spotkanie z p. Krystyną Budnicką – świadkiem historii.

Na lekcjach i prelekcjach zrealizowane zostały takie tematy jak:
  - pierwsza pomoc, obrona konieczna, bezpieczeństwo wodne;
  - tożsamość narodowa, współczesny patriotyzm, drogi do wolności;
  - problemy najbliższego otaczającego nas środowiska (np. przemoc słowna);
  - pomoc osobom znajdującym się w trudnej życiowo sytuacji.

Projekt realizowaliśmy na różne sposoby. Odbyło się wiele spotkań z osobami, które wniosły profesjonalizm (np. przedstawiciel Policji) oraz indywidualne spojrzenie na przedstawiane kwestie (np. p. Budnicka). Uczestniczyliśmy w prelekcjach prowadzonych przez uczniów („Bezpieczeństwo wodne: WOPR - cele i zadania”), dyskusjach („Nie jesteś sam. Jak monitorować sytuację osób z otoczenia szkolnego lub środowiskowego, które znalazły się w biedzie, chorobie, stanie sieroctwa społecznego lub „eurosieroctwa”, gdzie szukać pomocy”), konkursach („Co powinno się zmienić w Twojej szkole, rodzinie, otoczeniu, by poprawić relacje między ludźmi?”), lekcjach pokazowych (udzielanie pierwszej pomocy i rozumienie pojęcia obrony koniecznej), projekcjach filmowych („Zabawa w chowanego” - reportaż Ewy Ewart), a także szliśmy do kina („Bitwa Warszawska 1920”) i organizowaliśmy akcje charytatywne („Szlachetna Paczka”, pomoc dla Domu Dziecka w Konstancinie).
 Uzyskanie tytułu Bezpiecznej Szkoły to dla nas wyróżnienie, jednakże mamy świadomość, że działania na rzecz bezpieczeństwa szkoły to nieustające zadanie każdego z nas.Dyplom.pdf

Opiekunowie projektu:
Olga Piekarska-Piotrowicz, psycholog szkolny,