Uczniowie naszego gimnazjum na Festiwalu Książki dla Dzieci i Młodzieży „Czytajmy”. Warsztaty pt. "Chcę być kimś! Czyli jak osiągać cele, gdy wszyscy dookoła mają "wywalone"?”

W niedzielę 27 września 2015 roku w Arkadach Kubickiego w Warszawie, w ramach Festiwalu książki „Czytajmy” odbyło się spotkanie pt. "Chcę być kimś! Czyli jak osiągać cele, gdy wszyscy dookoła mają "wywalone"? Warsztaty prowadził Michał Zawadka, znany pisarz, mówca, coach, twórca programu warsztatowego „Wyobraź świat dziecku”, właściciel wydawnictwa „Mind & Dream”. Jest autorem książek motywacyjnych dla dzieci z cyklu „Zarządzanie marzeniami” i bajek edukacyjnych „Mądrość z natury”. Spotkanie miało przybliżyć młodzieży, jak radzić sobie z presją grupy, jak wybierać własną drogę do osiągnięcia celu, cierpliwie i wytrwale dążyć do spełnienia marzeń.
 Z tych warsztatów najbardziej zapadło mi w pamięć obrazowe wyliczenie, ile czasu współczesna młodzież traci przez portale społecznościowe, Internet i gry komputerowe. Przy założeniu choćby 2 godzin dziennie spędzonych przy mediach, w okresie 10-letnim strata wyniosłaby prawie 3 lata, które można poświęcić na rozwój i pogłębianie zainteresowań.
 Inną przeszkodą w rozwijaniu swojego potencjału bywa zawężenie pola widzenia. Aby to uzmysłowić, prowadzący pokazał uczestnikom białą kartkę z namalowaną w środku czarną kropką. Wszyscy zwracali uwagę tylko na kropkę, a nie na całą kartkę.
 Na koniec Michał Zawadka zachęcił do wiary w sukces i cierpliwego dążenia do celu. Spotkanie niestety nie przyciągnęło wielu słuchaczy. Wiosną 2016 roku ukaże się książka Michała Zawadki pod tytułem "Chcę być kimś! Czyli jak osiągać cele, gdy wszyscy dookoła mają "wywalone"? Ten dziwny tytuł autor zaczerpnął z młodzieżowego słownictwa.

Kuba Sobiecki, kl. 1a

W niedzielę, 27 września o godzinie 15:15 ja i mój tata usiedliśmy razem z garstką innych osób w Arkadach Kubickiego, aby posłuchać wykładu na temat motywacji i inwestowania w siebie. Prowadzący - Michał Zawadka potrafił nawiązać kontakt ze słuchaczami i dynamicznie prowadził spotkanie. Dlatego bardzo dobrze się go słuchało.
 Mówca, co jakiś czas wplatał w wypowiedzi anegdoty i włączał ćwiczenia. Odnosił się też do książek Lessa Browna. Po około godzinie wykład się skończył i udałem się z moim tatą do domu. Spotkanie zachęciło mnie do przemyśleń nad tym, jak dysponuje swoim czasem i co powinienem zrobić, aby stać się lepszym w tym, co lubię robić. Mimo wcześniejszych wątpliwości, czy iść w niedzielę do Zamku Królewskiego, nie żałuję tej decyzji, ponieważ zdałem sobie sprawę, że przede mną daleka droga, by stać się dobrym w swoich działaniach.
 Dzięki takim spotkaniom można wiele się nauczyć i gdy tylko weźmie się rady do serca, to wszystko wydaje się łatwiejsze i prostsze. Szkoda tylko, że tak mało osób było w tak ładnym miejscu i tak mało osób słuchało ciekawych rzeczy. Tylko dzięki mojej pani od jęz. polskiego dowiedziałem się o tym. Niestety, warsztaty z Michałem Zawadką nie były reklamowane. Gdy jeszcze kiedyś będę miał możliwość spotkać się z tym autorem, na pewno się wybiorę i zabiorę ze sobą swoich przyjaciół.

Michał Dziki, kl. 3a