Społeczne Gimnazjum Nr 14

realizacji projektów edukacyjnych
w Społecznym Gimnazjum nr 14 STO Warszawa

Ustalenia ogólne

1. Uczeń w klasie drugiej gimnazjum realizuje jeden zespołowy projekt edukacyjny, określony w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20.08.2010 r. (Dz. U nr 156 pozycja 1064 z 2010 r.).
  2. W szczególnych wypadkach realizacja projektu może zostać dokończona lub przesunięta nie później niż do pierwszego półrocza nauki w klasie trzeciej.
  3. Projekty realizowane są w zespołach liczących od 4 do 8 osób.
  4. Informacja o udziale ucznia w realizacji projektu edukacyjnego oraz temat projektu będzie wpisana na świadectwie ukończenia gimnazjum.
  5. Zaangażowanie ucznia w projekcie ma wpływ na jego ocenę z zachowania. Szczegółowe kryteria oceny zachowania ucznia uwzględniające udział w projekcie edukacyjnym zapisane są w Wewnątrzszkolnym Systemie Oceniania stanowiącym Aneks do Statutu Szkoły.
  6. Tematy projektów realizowanych w danym roku szkolnym zatwierdza Rada Pedagogiczna.
  7. Projektem opiekuje się nauczyciel – opiekun projektu. Współpracuje on z nauczycielami tych przedmiotów, których dotyczy problematyka projektu.
  8. Listę tematów projektów i nazwiska opiekunów wychowawca podaje uczniom najpóźniej do 15 października.
  9. Dokumentację dotyczącą udziału ucznia w projekcie przechowuje się wraz z arkuszem ocen ucznia.
  10. Sprawy nieopisane w regulaminie rozstrzyga rada pedagogiczna. W przypadku równej ilości głosów decyduje głos przewodniczącego rady.

Działania projektowe

1. Wybór tematu projektu.
    1. Uczeń klasy II dokonuje wyboru tematu projektu i grupy projektowej do końca października.
    2. Jeżeli uczeń z ważnych powodów nie wybierze grupy projektowej, wychowawca włącza go do zespołu uwzględniając zainteresowania i zdolności ucznia.
  2. Etapy realizacji projektu.
    1. Podział uczniów na zespoły projektowe.
    2. Określenie celów projektu i etapów jego realizacji.
    3. Ustalenie terminu realizacji projektu.
    4. Podział zadań w grupie.
    5. Praca nad projektem.
    6. Publiczne przedstawienie rezultatów projektu.
    7. Ocena wykonanej pracy (forma i kryteria oceny muszą być znane uczniom od początku pracy nad projektem).
  3. Ocena projektu
    1. Po zakończeniu realizacji projektu opiekun ocenia projekt i pracę każdego ucznia.
    2. Uczniowie dokonują samooceny wykonanej pracy własnej i pracy zespołu.
    3. Uczeń może otrzymać ocenę z przedmiotu , którego dotyczy jego praca nad projektem (o wadze sprawdzianu).Decyduje o tym nauczyciel przedmiotu.
    4. Jeżeli praca przydzielona uczniowi w ramach realizacji projektu spełnia kryteria pracy samodzielnej uczeń może ubiegać się o ocenę wagi pracy samodzielnej. Decyzję w tej sprawie podejmuje na etapie podziału zadań.
    5. Uczeń, który podejmie decyzją o otrzymaniu oceny wagi pracy samodzielnej jest zwolniony z obowiązku wykonania takiej pracy.

Obowiązki ucznia

1. W ramach realizacji projektu uczeń powinien:
    1. wybrać temat, uwzględniając własne zainteresowania, predyspozycje i możliwości,
    2. wspólnie z opiekunem i resztą zespołu ustalić zasady współpracy przy realizacji projektu, a w szczególności: harmonogram pracy, podział zadań w zespole, oraz kryteria, zakres i terminy oceny,
    3. terminowo wywiązywać się z podjętych i wyznaczonych zadań,
    4. wspólnie z zespołem zaprezentować projekt po jego zakończeniu w terminie wyznaczonym przez dyrektora szkoły,
    5. uczestniczyć w zajęciach podsumowujących pracę nad projektem.

Zadania nauczycieli

1. Zadania opiekuna projektu:
    1. ustalenie z zespołem celu i problematyki projektu etapów jego realizacji oraz zasad współpracy,
    2. opracowanie i przedstawienie kryteriów oceny projektu,
    3. zapoznanie zespołu z dokumentacją, wymaganą podczas realizacji projektu - kartą projektu , kartą oceny projektu i innymi, które opiekun uzna za niezbędne do realizacji projektu,
    4. bieżące monitorowanie pracy nad projektem, udzielanie konsultacji,
    5. współpracowanie z nauczycielami tych przedmiotów, których dotyczy temat projektu,
    6. informowanie wychowawcy klasy o pracy poszczególnych uczniów nad projektem,
    7. motywowanie uczniów do efektywnej i systematycznej pracy,
    8. ocena pracy zespołu i każdego jego członka po zakończeniu projektu.
    9. przekazanie wychowawcy dokumentacji dotyczącej udziału ucznia w projekcie.
  2. Wychowawca klasy realizującej projekt:
    1. informuje uczniów i ich rodziców o warunkach realizacji projektu edukacyjnego,
    2. monitoruje i motywuje uczniów oraz sprawdza, czy wszyscy czynnie uczestniczą w projektach,
    3. komunikuje się z nauczycielami zaangażowanymi w projekt w sprawie oceny pracy i zaangażowania poszczególnych uczniów,
    4. decyduje o wpływie pracy ucznia na ocenę z zachowania uwzględniając opinię opiekuna projektu oraz innych nauczycieli współpracujących przy projekcie,
    5. dokonuje odpowiednich zapisów w dokumentacji szkolnej.
  3. Nauczyciele, którzy nie są opiekunami projektu zobowiązani są do :
    1. współpracy z opiekunem projektu , jeżeli projekt dotyczy ich przedmiotu,
    2. udzielania konsultacji uczniom,
    3. prowadzenia dokumentacji ustalonej z opiekunem projektu,
    4. wystawienia oceny z przedmiotu, jeśli jest przewidziana.
  4. Zadania dyrektora szkoły:
  5. prowadzenie działań organizacyjnych związanych z realizacją projektów edukacyjnych a w szczególności ustalenie terminów prezentacji projektów,
  6. modyfikacja ( w wyjątkowych przypadkach ) listy projektów a także terminów zakończenia i sposobu prezentacji,
  7. zmiana opiekuna projektu, o ile wystąpiły przyczyny losowe uniemożliwiające zakończenie projektu,
  8. zwolnienie ucznia z realizacji projektu na udokumentowany wniosek rodziców,

Regulamin wchodzi w życie 29 sierpnia 2012 r.

Regulamin realizacji projektów edukacyjnych (zmiany w regulaminie zostały podkreślone)