PostHeaderIcon Program Nauczania Wartości

Realizacja planu pracy w roku 2015/2016

Podsumowanie pracy nad wartością POKOJOWOŚĆ
1 czerwca odbyła się impreza podsumowująca pracę nad wartością pokojowość, będąca spotkaniem wszystkich uczniów. Pokojowość - to temat II semestru Programu Nauczania Wartości, który funkcjonuje w naszej szkole już ponad 5 lat. Rozpoczęliśmy piosenką Johna Lennona „Give peace a change”, a już potem nastąpiły:
1. Prezentacja p. psycholog Marty Jankowskiej „Co zaburza a co wspomaga pokojową komunikację ?” W ramach tej prezentacji obejrzeliśmy kilka ciekawych filmików np. „Realistyczną wizja światowego pokoju” Jody Williams.
2. Prezentacje laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, które przygotowali uczniowie wcielając się w postacie laureatów i przedstawiając ich przemówienia. 3. Piosenki, które w niebanalny sposób ilustrowały poszczególne zagadnienia m.in. „Mówię ci, że” zespołu Tilt, czy „Niech żyje wojna” Maleńczuka i Waglewskiego.
4. Mini wykład nt. erystyki Zosi Gruba.
5. Mini wykład nt. pokojowość a starożytnej filozofii, czyli jak być szczęśliwym w świecie pełnym agresji. Przedstawione zostały postawy stoików, epikurejczyków, cyników i sokratejskie rozumienie zła.
6. Prezentacje postaci znaczących dla kształtowania pokoju na świecie: Bono, F. Sassoon, G. Marquez. Prezentacje przygotowali uczniowie.

W ramach pracy nad pokojowością w trakcie semestru odbyły się następujące wydarzenia, o których wspominaliśmy na tej stronie:
1. „Kamień” - spektakl w Teatrze Współczesnym dla klas trzecich. Pokazanie wydarzeń historycznych poprzez pryzmat losów rodziny na przestrzeni 50 lat.
2. „Ludzie i anioły” - spektakl w Teatrze Współczesnym dla klas pierwszych i drugich. Ocena życia w momencie nieuchronnej śmierci i sadu ostatecznego ( groteska).
3. „Buntownik z wyboru” reż. Gus Van Sant. Postawa dojrzałego człowieka (psycholog) w starciu z młodym, zbuntowanym, działającym na granicy prawa , ale nieprzeciętnie zdolnym matematycznie , zaniedbującym siebie, młodym człowiekiem. Pokojowość jako metoda komunikacji.
4. Warsztaty „Polska wielu kultur”(dla klas trzecich), zwiedzanie wystawy „Historia Żydów polskich” (dla klas drugich i pierwszych) - Muzeum Polin. 5. Film „Mustang” dla wszystkich klas - pokojowość w kontekście walki o wolność i prawa współczesnych kobiet.
Obraz świata, w którym ciągle pokutuje przeświadczenie, że kobieta powinna „znać swoje miejsce”. Bohaterki (5 dojrzewających dziewcząt) będą musiały zaryzykować wszystko, aby żyć po swojemu.
6. Warsztaty „Stop mowie nienawiści” prowadzone przez p. Piotra Cykowskiego dla wszystkich klas. Zrozumienie inności jako fundament pokojowej postawy wobec innych ludzi.
7. Lekcje etyki - „Cyberbully” - projekcja i omówienie filmu o tematyce przemocy w sieci.
8. Lekcje etyki - „ ONI” Artura Żmijewskiego . A. Żmijewski mówi "Sztuka to przede wszystkim myślenie, to uczestnictwo w zbiorowym życiu, reagowanie na problemy społeczności. Ale i kontestacja". ONI to rodzaj eksperymentu, jaki Artur Żmijewski przeprowadził na przedstawicielach czterech grup społecznych występujących w Polsce. Do udziału w tym projekcie zaprosił osoby związane z lewicą, starsze panie silnie manifestujące swoje prokościelne stanowisko, młodych przedstawicieli mniejszości żydowskiej oraz członków ugrupowania politycznego Młodzieży Wszechpolskiej. Na lekcjach zastanawialiśmy się co przeszkadzało w pokojowej komunikacji tych grup.

Koordynator programu - Bernadeta Obrębowska

Program wartości