PostHeaderIcon Program Nauczania Wartości

Kalendarz na rok szkolny 2009/2010

SEMESTR I
Wrzesień 2009 r.

15 - 0 wrześnie Klasy I - wprowadzenie na filozofii pojęć: etyka, wartość, autorytet.
Wyjazd integracyjny Klasy I - praca nad wartością SZACUNEK
   Czytanie fragmentów lektur:
     - Dziecko Noego - Eric - Emanuel Schmidt
     - Samotność bogów - Dorota Terakowska
   Dyskusja nad wybranym pytaniem filozoficznym
   Wyciągnięcie wniosków
Wyjazd integracyjny Klasy II i III - praca nad wartościami ODPOWIEDZIALNOŚĆ
   Projekcja filmu "Cześć Tereska" Roberta Glińskiego
   Warsztat nt. podejmowania odpowiedzialności za własne wybory i szukania rozwiązań w sytuacjach trudnych

Październik - Listopad 2009 r.

1 - 30 października Konkurs na pisanie kreatywne na podstawie filmu Roberta Glińskiego "Cześć Tereska" - "Jakby się potoczyło życie Tereski, gdyby..."
15 października Siedmiu Wspaniałych - Program podnoszenia świadomości społecznej - Białaczka
   Przedstawienie rodzajów i objawów choroby
   Projekcja filmu "Życie Agaty"
   Wykład eksperta - awcy szpiku
   Projekcja filmu - "Zycie dla życia"
   Rozmowa z dawcą szpiku
Do 30 października W ramach zajęć z filozofii i plastyki klasy I przygotowują plakat "Czym jest AUTORYTET nauczyciela? W jaki sposób się objawia?"
6 listopada Inauguracja projektu interdyscyplinarnego HIMALAJE(plik do pobrania)
   Projekcja filmu "7 lat w Tybecie"
9 listopada Inauguracja projektu HIMALAJE c.d.
   Dyskusja,
   Wypracowanie listy problemów związanych z wartością ODPOWIEDZIALNOŚĆ.
Podstawa do wypracowania definicji i norm zachowania.
30 listopada "Każdy ma swoje Himalaje" - cykl spotkań zorganizowanych przez Siedmiu Wspaniałych z ludźmi, którzy pokonali trudności życiowe i osiągnęli sukces.
   Spotkanie z p. Zofią Kipnis, Polką żydowskiego pochodzenia, należącą do drugiego pokolenia Holokaustu,
   Spotkanie z Dobromirem Makowskim - wychowankiem domu dziecka, byłym narkomanem, który odnalazł swoją drogę w życiu dzięki wierze w Boga.
   Spotkanie z Katarzyną Mielczarek - bardzo aktywną życiowo niepełnosprawną pływaczką, poruszającą się na wózku inwalidzkim.
20 - 30 listopada Czym jest UCZCIWOŚĆ?
   Obejrzenie filmu Janusza Morgenszterna pt. "Mniejsze zło",
   W ramach godzin wychowawczych i zajęć z filozofii praca nad dylematem filozoficznym.
Podstawa do wypracowania definicji i norm zachowania.
Październik - listopad HIMALAJE - kontynuacja projektu wg opisu w załączniku.
Październik - listopad Tematy poruszane w ramach WOS - u i historii w zakresie wartości ODPOWIEDZIALNOŚĆ i UCZCIWOŚĆ:
   Czy decyzja o podziale państwa na dzielnice zawarta w testamencie Bolesława Krzywoustego była słuszna czy nie? Czy była objawem odpowiedzialności za losy Polski?
   W społeczeństwie obywatelskim jaka jest odpowiedzialność działających organizacji np. związków zawodowych, partii politycznych, fundacji, stowarzyszeń? Normy i zasady - odpowiedzialność obywatelska, uczniowska, pracownicza.
   Odpowiedzialność mediów za podejmowane tematy i ich prezentację na podstawie mini - eseju "Ideologia sytej, konsumpcyjnej Europy" traktującego o tragedii w Biesłanie (Maria Dudzikowa "Pomyśl siebie”"). Odpowiedzialność reklamy i jej opiniotwórcza rola. Manipulacja.
   Odpowiedzialność pracy w grupie - role w grupie.
   Odpowiedzialność za podjęte decyzje (np. trudne decyzje lidera, decyzje w rodzinie i pracy, np. decyzje w państwie w kontekście sprawowanej władzy.

Grudzień 2009 r.

Pierwsza połowa miesiąca   Podsumowanie projektu Himalaje - oprawa tybetańska (potrawy, napoje, muzyka, przedmioty), wystawa prac, prezentacje, zaproszeni goście.
   Posumowanie konkursu na logo programu - Tak warto żyć
Wigilia Przygotowanie i wystawienie sztuki związanej z omawianymi wartościami.

Styczeń 2010 r.

Podsumowanie pracy nad wartościami odpowiedzialność i uczciwość Wypracowanie norm zachowania wykorzystywanych do oceny zachowania ucznia

SEMESTR II
Marzec - Kwiecień 2010 r.

Konkurs prac plastyczny na logo programu Tak warto żyć
  Praca nad wartością optymizm.

Maj 2010 r.

Podsumowanie pracy nad wartością optymizm.
Program wartości