Certyfikat

kliknij po więcej informacji

Otrzymaliśmy tytuł
"Bezpieczna Szkoła"

Projekt edukacyjny
LIBRUS

Strona logowania do dziennika

Informacje
certyfikat Ja Czytam

Sukcesy szkoły
Adres szkoły
Społeczne Gimnazjum Nr 14
Społecznego Towarzystwa Oświatowego
ul. Bogusławskiego 6a
tel.0226696225; 504257199
Dyrektor: ttatkowski@o2.pl
Sekretariat: sekretariat@gim14sto.pl

konto bankowe:
Bank PEKAO XIII o/W-WA
54124020341111000003075362
Przekaż na 1% podatku
Konkurs

Najlepsza szkolna witryna
internetowa w konkursie
Interkl@syWYDARZENIA

Zakończenie roku szkolnego 2011/2012

  Zakończyliśmy rok szkolny 2011/2012. Z tej okazji w naszym gimnazjum odbyły się dwie uroczystości. Pierwsza to pożegnanie klas 3 (27.06.2012).
Podczas wspólnego spotkania młodsi uczniowie przygotowali dla odchodzących kolegów i koleżanek sympatyczne niespodzianki: quiz (dla kl. 3a - kl. 2a), dla kl. 3b - kl. 2b zmontowała specjalny odcinek "Smerfów" z autorskim dubbingiem. Tradycyjnie każdy trzecioklasista otrzymał kolaż w antyramie. Uczniowie klas pierwszych wręczyli własnoręcznie przygotowane pierniczki oraz przeczytali podziękowania. Grupa fakultetu teatralnego zaprezentowała sztukę pt. "Janusz, nikt cię nie przeskoczy" odnoszącą się do idei Korczaka. A sami trzecioklasiści - filmy o nich samych. Po części artystycznej czekał na wszystkich tort i poczęstunek ufundowany przez Rodziców.
 Ponownie spotkaliśmy się w czwartek na oficjalnym zakończeniu roku szkolnego (28.06.2012).
Dyrektor Szkoły, Tomasz Tatkowski wygłosił przemówienie, podsumowując nasze dokonania. Po raz pierwszy zostały wręczone nagrody specjalne – przyznane uczniom, którzy uzyskali najwyższą średnią ocen na świadectwie. Otrzymali je: Marta Stawska (kl. 3a), Magdalena Krysztofiak (kl. 3a) i Weronika Etienne (kl. 1a). Uczniowie wyróżniający się w poszczególnych dziedzinach otrzymali nagrody przedmiotowe, a wszyscy - świadectwa. Zaczęły się wakacje!

Sukces szkolnej witryny internetowej

 Społeczne Gimnazjum nr 14 STO zwyciężyło w majowej edycji Konkursu na Szkolną Witrynę, którego organizatorem jest Polski Portal Edukacyjny Interkl@sa. Celem Konkursu jest promocja szkolnych stron internetowych jako przykładów współpracy między uczniami, nauczycielami a kierownictwem placówki oświatowej. I etap polegał na oddawaniu głosów przez internautów. W II etapie stronę oceniała Komisja Konkursowa, biorąc pod uwagę następujące kryteria: zawartość merytoryczną strony (zasób informacji), aktualizację witryny, szatę graficzną strony, jej optymalizację, poprawność językową, gramatyczną i ortograficzną.
  To nasz wspólny sukces, bowiem tworzą ją poprzez swoje działania nauczyciele i uczniowie. I gdyby tyle się nie działo – nie byłoby o czym pisać.
Wyniki: www.gim14sto.pl

Wiersze naszych gimnazjalistów nagrodzone w Janowym Turnieju Literackim

 Kolejny sukces poetycki naszych gimnazjalistów. 22 czerwca podczas uroczystej Gali - VII Imienin Księdza Jana zorganizowanych przez Fundację AVE ogłoszeno laureatów III Janowego Turnieju Literackiego. To konkurs, który promuje twórczość Jana Twardowskiego – duszpasterza i poety.
Wiersze Joanny Wąsowicz (II nagroda), Weroniki Etienne (III nagroda), Julii Czerniakow i Janka Marszałka (wyróżnienia) oraz Anny Kwilman zostały opublikowane w tomiku pt. "A wiewiórki pomknęły" wydanym jako pokłosie tego konkursu. Zachęcamy do przeczytania i zapoznania się z poezją (i prozą także) inspirowaną twórczością księdza Twardowskiego.
"A wiewiórki pomknęły"

Laureatki Konkursu Literackiego "Nie wolno zostawiać świata takim, jaki jest"

 Z przyjemnością informujemy, że prace uczennic klas I zostały dostrzeżone w międzyszkolnym konkursie literackim nawiązującym tematyką do idei Janusza Korczaka - Nie wolno zostawiać świata takim, jaki jest. Weronika Etienne (kl. 1a) otrzymała wyróżnienie, a opowiadanie Weroniki Małkowskiej (kl. 1b) zostało zakwalifikowane do publikacji, która ukaże się jesienią. Konkurs zorganizował Młodzieżowy Dom Kultury "Ochota". Dziewczyny, serdecznie Wam gratulujemy!

Siedmiu wspaniałych

 „Siedmiu wspaniałych” to grupa wolontariuszy Społecznego Gimnazjum nr 14 STO. Ta idea pojawiła się trzy lata temu i jest kontynuowana. Wolontariusze uwrażliwiają na krzywdy ludzkie i problemy społeczne. W roku szkolnym 2011/2012 zorganizowali pod kierunkiem pedagoga szkolnego – Bernardetty Obrębowskiej następujące akcje, prelekcje, wykłady oraz spotkania: ,,Homofobia”, ,”Przemoc słowna – wulgaryzmy”, „Nastoletnie ciąże – przyczyny i skutki”, ,”Eurosieroctwo”, „Uzależnienia - narkotyki, alkohol, papierosy”, „Współczesne uzależnienia - uzależnienie od komputera, fonoholizm, zakupoholizm”, „Kibole - zachowania łobuzów stadionowych”, „Bezpieczeństwo na wakacjach”. Wolontariusze włączyli się aktywnie w prowadzenie instruktażu udzielania pierwszej pomocy, w tym resuscytacji krążeniowo-oddechowej, pomoc w akcji „Szlachetna Paczka”, realizację projektu ,,Bezpieczna szkoła” (otrzymanie certyfikatu). Wymienione projekty w znaczącym stopniu przyczyniły się do podwyższenia poziomu bezpieczeństwa uczniów naszej szkoły i zwiększyły zakres odpowiedzialności za siebie i innych. Oto nazwiska „Siedmiu wspaniałych”, którzy działali w tym roku szkolnym: Aleksandra Borowa, Barbara Gumbrycht, Aleksandra Ippohorska-Lenkiewicz, Barbara Koniecka, Aleksandra Kowalik, Magdalena Krysztofiak, Gabriela Mróz.

Gazetka szkolna – wydanie czerwcowe

 Zachęcamy do lektury czerwcowego numeru "Parszywej 14", w której znajdziecie ciekawe arykuły dotyczące życia społeczności szkolnej i nie tylko; recenzje, felietony i wiersze. Autorami wszystkich tekstów są uczniowie Społecznego Gimnazjum nr 14 STO. Czytaj więcej

"Za rok o tej samej porze" w Teatrze Kamienica

 19 czerwca uczniowie klas 3. spotkali się w Teatrze Kamienica, by jeszcze raz wspólnie obejrzeć spektakl – tym razem "Za rok o tej samej porze" (w reż. Grzegorza Chrapkiewicza). Dla tych, którzy nie byli, mamy recenzję autorstwa Magdaleny Krysztofiak Czytaj więcej

Hamlet we Współczesnym

 14 czerwca w ramach fakultetu teatralnego jego uczestnicy obejrzeli "Hamleta" w Teatrze Współczesnym (reż. Maciej Englert). Jak wiadomo nie tylko próbujemy stworzyć "nową jakość" w teatrze, ale i orientować się, co dzieje się w tym zakresie na scenie profesjonalnej. Ta adaptacja "Hamleta" była dla nas atrakcyjna, nie ukrywajmy ze względu na obsadę (w rolach głównych m.in. Borys Szyc, Andrzej Zieliński, Katarzyna Dąbrowska) Cztery godziny trwania spektaklu minęły niespodziewanie. Iść czy nie iść na Hamleta? Dylemat ten rozstrzyga Zuzanna Doherty w swojej recenzji. Zachęcamy do przeczytania! Czytaj więcej

Rafał Dobosz nagrodzony w międzynarodowym konkursie plastycznym „Polak – to brzmi dumnie”.

 Konkurs „Polak – to brzmi dumnie” został zorganizowany przez Miejski Ośrodek Doradztwa Metodycznego w Białymstoku. Udział wzięło 1678 chętnych z całego świata, m.in. z wielu krajów Europy, Uzbekistanu, Argentyny, Nowej Zelandii. Prace były zgłaszane w dwóch kategoriach: plastycznej i literackiej. Praca Rafała Dobosza została nagrodzona w kategorii plastycznej, w grupie wiekowej 13 – 15 lat. Wykonał ją techniką komputerową. Gratulujemy Rafałowi nagrody i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły na forum międzynarodowym.

Wizyta w redakcji POLITYKI

 6. i 13. czerwca uczniowie fakultetu dziennikarskiego i klas trzecich wybrali się do redakcji Tygodnika POLITYKA. Przewodnik, pan Piotr Adamczewski doświadczony pracownik, wieloletni sekretarz POLITYKI, opowiedział o ponad 50-letniej historii tego pisma, o tym jak się to wszystko zaczęło. Oprowadzał po budynku redakcji i dokładnie opisywał, czym zajmują się pracownicy danego działu. Zwiedziliśmy poszczególne działy gazety. Pan Piotr opowiadał nam o pracy dziennikarza, również o swoich pasjach oraz o tym, co robi na co dzień (jego pasją jest gotowanie i podróże, pisze felietony, prowadzi swój blog „Gotuj się” oraz audycje radiową w Radiu Tok FM).
Każdy uczestnik spotkania otrzymał na pamiątkę książkę.

Anna Kwilman, k. 1 b

"Ludzie i anioły" w Teatrze Współczesnym

 Gdy dostaliśmy informację o wtorkowym wyjściu do teatru (05.06.12), w głowach wielu uczniów pojawiła się myśl: "O nie, znowu ten teatr?!”. Jednak wystarczyło pojawić się na sztuce, by zmienić opinię.
Komedia pt. "Ludzie i anioły" (reż. Wojciech Adamczyk) grana w Teatrze Współczesnym okazała się bardzo ciekawa i ekscytująca. Do, na pozór zwykłego, mężczyzny w środku nocy przychodzi nagle gość. Zna on wszystkie detale z życia biednego Iwana Paszkina. Po jakimś czasie okazuje się, że ów nieproszony osobnik jest aniołem, a raczej upadłym aniołem. Próbował naprawić rozwalający się i gnijący świat, ale skazano go na życie w ciele ludzkim na Ziemi. Upadły anioł – niezadowolony z przebiegu wydarzeń próbuje ułożyć sobie życie jako człowiek.
 Autor sztuki – Wiktor Szenderowicz – wykazał się dużą pomysłowością i błyskotliwością, pisząc ją. Zawiera dużo elementów komicznych, jak i elementów grozy.
 Uważam, że gra aktorów była wyśmienita. Najlepszym okazał się według mnie Andrzej Zieliński jako anioł. Moim zdaniem wszystko było bardzo dobrze dopracowane i nie żałuję, że poszłam na tę sztukę.

Joanna Wąsowicz, kl. 1 a

Prezentacje prac samodzielnych

 4 i 5 czerwca odbyły się prezentacje prac samodzielnych. To wyzwanie dla każdego gimnazjalisty, stwarzają możliwość pokazania zainteresowań na forum i pomagają oswoić stres związany z wystąpieniem przed publicznością. Komisje oceniające obejrzały łącznie 95 wystąpień. 23 prezentacje otrzymały oceny celujące i tylko jedna ocenę dostateczną. Podczas tej sesji mogliśmy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Oto niektóre tematy prac: Czy komunikatory internetowe są zagrożeniem dla języka?; Butelka Kleina; Dookoła koła, czyli o liczbie Pi; Manga; Malarstwo cyfrowe; Technika 3D; Współczesne teorie językoznawcze; Marianna Lovlie i Werner Fahrenholz, czyli pieszo przez świat; 50 lat rocka; Synestezja w neurologii i sztuce; Ufoludki; Nerwice natręctw i fobie; Corrida – fakty i kontrowersje.
Prezentacja multimedialna Karoliny Kołatkowskiej (kl. 1 a) ilustrująca jej pracę samodzielną (przygotowana pod opieką pani Ewy Gołofit) Marianna Lovlie i Werner Fahrenholz, czyli pieszo przez świat. OBEJRZYJ

I miejsce w konkursie na esej!

  Z ogromną radością informujemy o kolejnym sukcesie literackim naszego ucznia. Otóż Antoni Zając -uczeń klasy 3a- zajął I miejsce w konkursie na esej inspirowanym słowami Zbigniewa Herberta: „Jeśli masz dwie drogi do wyboru, wybieraj zawsze trudniejszą dla siebie”. Wręczenie dyplomów i nagród odbyło się 5 czerwca w XCIX Liceum Ogólnokształcącym im. Zbigniewa Herberta w Warszawie podczas obchodów 15. rocznicy istnienia szkoły. Gościem honorowym gali była pani Katarzyna Herbertowa- żona Poety. Dodajmy, że praca Antka została napisana w ramach zajęć fakultetu polonistycznego.
Laureatowi serdecznie gratulujemy!!!

BEZPIECZNA SZKOŁA, TO NASZA SZKOŁA

 Otrzymaliśmy właśnie tytuł Bezpiecznej Szkoły oraz członkostwo Ogólnopolskiego Klubu Bezpieczne Szkoły nadany przez Fundację Państwo Obywatelskie. Projekt, w którym nasza szkoła uczestniczyła przez prawie cały rok, objęty był patronatem Ministra Sprawiedliwości, a w skład Komitetu Konkursu wchodzili m.in. Rzecznik Spraw Obywatelskich, rektorzy szkół wyższych, kuratorzy oświaty.
 Zaangażowaliśmy się w to trudne przedsięwzięcie, aby tylko potwierdzić oficjalnie to, co dzieje się w szkole już od wielu lat, niezależnie od realizacji ww. projektu. Od lat bowiem prowadzimy szerokie działania edukacyjne w celu uświadomienia młodzieży, jak wygląda współczesny świat na różnych płaszczyznach: kulturowej, obyczajowej, międzypokoleniowej, zagrożeń globalnych, a także codziennego bezpieczeństwa każdego z nas. Czytaj dalej
Dyplom.pdf

NieZwykła lekcja chemii

Czy chemia może być interesująca? Starali się nam to udowodnić członkowie Stowarzyszenia KLATRAT Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej.
 21 maja odbyła się w naszej szkole „NieZwykła lekcja chemii”. Prowadzący: Lucjan Staszewski i Łukasz Dzielan prezentowali uczniom reakcje chemiczne w praktyce. Uczniowie brali aktywny udział w pokazie, odpowiadali i zadawali pytania. Lekcja została przeprowadzona w przyjemnej, sympatycznej atmosferze, o czym świadczy żywe zainteresowanie młodzieży - pod koniec pokazu rozległy się głośne brawa widzów, zadowolonych z niezwykłej lekcji chemii.

Justyna Zarzecka


SUKCESY SPORTOWE

Informujemy, że w dniu 15 maja 2012 r. uczniowie naszej szkoły zajęli drugie miejsce w Towarzyskim Turnieju Koszykówki Chłopców rozgrywanym w Gimnazjum nr 13 przy ul. Smoleńskiego 31.


22.05.2012 r. nasza szkoła wzięła udział w Mistrzostwach Dzielnicy Warszawa Bielany w Lekkoatletyce. Na szczególne uznanie zasługują wyniki następujących uczniów.
Jakub Gonera – I miejsce w biegu na 300m
Zosia Sobotowska – II miejsce w biegu na 600m
Adam Pantow – II miejsce w rzucie piłeczką palantową
Mateusz Rozwadowski – II miejsce w biegu na 100m
Dominik Laszczka, Jakub Gonera, Adam Pantow, Mateusz Rozwadowski – III miejsce w biegu sztafetowym 4x100m (w wyniku błędu sędziego sztafeta została sklasyfikowana na IV miejscu).
GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!

Wyjazd do Bawarii, 7-13 maja 2012

Tradycyjna zagraniczna wycieczka szkolna tym razem odbyła się do Bawarii. Biuro, o szumnej nazwie IMPERIAL, zorganizowało nam różnorodny program. Zobaczyliśmy więc Bawarię przyrodniczą, industrialną, zabytkową , sportową. Poznaliśmy m.in. takie ciekawe miejsca jak centrum BMW, gdzie można zetknąć się z duchem historii i najnowszych osiągnięć motoryzacji. Zobaczyliśmy także Centrum Olimpijskie, dziś wspaniałe miejsce nie tylko sportu, ale i rekreacji dla mieszkańców Monachium, czy stadion Arena. Patrząc ze szczytu Alp niemieckich – Zugspice, kontemplowaliśmy piękno bawarskiej przyrody. Oto większość atrakcji naszej wycieczki :

  1. Norymberga, a w niej: Stare Miasto, Zamek Cesarski, Dom Durera, kościół św. Sebalda, Pellerhaus, Frauenkirche.
  2. Neuschwanstein i Linderhof - wspaniałe zamki Ludwika II Bawarskiego.
  3. Najwyższy szczyt Niemiec – Zugspitze.
  4. Monachium, a w nim obiekty olimpijskie (1972), Centrum BMW, Stare Miasto (Marienplatz, Hofbrauhaus, kościół św.Michała)
  5. Monachium - Oberschleissheim, barokowy zamek Wittelsbachów (dawnych władców Bawarii).

Zapraszamy do zapoznania się z relacjami uczniów

Stona [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] Archiwum strony