Certyfikat

kliknij po więcej informacji

Otrzymaliśmy tytuł
"Bezpieczna Szkoła"

Projekt edukacyjny
LIBRUS

Strona logowania do dziennika

Informacje
Sukcesy szkoły
Adres szkoły
Społeczna Szkoła Podstawowa Integracyjna
nr 100 STO
ul. Bogusławskiego 6a
tel.0226696225; 504257199
Dyrektor: ttatkowski@o2.pl
Sekretariat: sekretariatgim14sto@op.pl

konto bankowe:
BANK PKO:
39102010260000190202234086
Przekaż na 1% podatku
Konkurs

Najlepsza szkolna witryna
internetowa w konkursie
Interkl@syWydarzenia

Zakończenie Roku Szkolnego

W piątek, 26 czerwca odbyło się w naszym gimnazjum uroczyste zakończenie Roku Szkolnego 2014/2015. Uczniowie klas 1. i 2. zostali promowani odpowiednio do klas 2. i 3., natomiast absolwenci odebrali świadectwa, uśmiechnęli się jeszcze do wspólnego zdjęcia z wychowawcą i rozpoczęli zasłużone wakacje. Nauczyciele mieli okazję nagrodzić tych, którzy przez cały rok pięknie pracowali i wręczyć im nagrody przedmiotowe.
Poznaliśmy także gimnazjalistów mających najwyższą średnią ocen w tym roku szkolonym. Są to: Justyna Kalinowska (kl. 3a), Agata Żórawska (kl. 3a), Zofia Gruba (kl. 2a) , Wiktoria Szynkura (kl. 2b). W nagrodę za ciężką, całoroczną pracę uczennice otrzymały czytniki książek.
Ten dzień był szczególnie ważny dla pracowników Gimnazjum nr 14 STO. W naszych progach gościła przedstawicielka SKT nr 104 STO w Warszawie, która wręczyła Srebrne Odznaki Społecznego Towarzystwa Oświatowego: Dyrektorowi, Tomaszowi Tatkowskiemu, pani Barbarze Rosińskiej (pracownikowi administracyjnemu) oraz nauczycielom: Annie Fligiel-Żuczek, Katarzynie Rudnickiej, Joannie Lubas, Bożenie Krzyżanowskiej i Monice Pelowskiej. To wyróżnienie jest nadawane za szczególne zasługi na rzecz kół Społecznego Towarzystwa Oświatowego oraz przedszkoli, szkół i placówek przez nie prowadzonych.

Wszystkim: Uczniom, Rodzicom, Nauczycielom oraz wszystkim Pracownikom Społecznego Gimnazjum nr 14 STO życzymy udanych i bezpiecznych wakacji!

Pożegnanie klas trzecich

Pożegnanie klas trzecich było wzruszającym wydarzeniem. Wszyscy związani z naszą szkołą zebrali się, aby uroczyście pożegnać trzecioklasistów. Uczniów klasy 3a zachwyciła niespodzianka przygotowana przez młodszą klasę, 2a. Nagrali oni piosenkę dla wszystkich gimnazjalistów z 3a. To był świetny pomysł. Klasa 3b otrzymała zdjęcia przygotowane przez 2b. Oni również byli zachwyceni miłą niespodzianką. Prezentowane przez klasy trzecie filmy były bardzo zabawne i wszyscy świetnie się bawili, oglądając je. Na koniec trzecie klasy otrzymały tradycyjnie kolaże. Później nastąpił czas na poczęstunek i pożegnania. To był naprawdę niezapomniany wieczór.

Agata Żórawska, kl. 3a

Nasi uczniowie nagrodzeni w konkursie Publicystyczno-Literackim „W stronę wartości”

Wiosną tego roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział Konkursie Publicystyczno-Literackim „W stronę wartości”. 23 czerwca w Młodzieżowym Domu Kultury Ochota odbył się jego finał. Magda Mazurek z kl. 2a została LAUREATKĄ – jury konkursu nagrodziło wiersz pt. „Jak ćma”, a Hubert Tomecki z kl. 2a otrzymał WYRÓŻNIENIE - za wiersz pt. „O wynalazcach” i fotografię pt. „Barwy nowoczesności”. Gratulujemy! Więcej

Zwycięzcy Szkolnej Ligi Zadaniowej 2014/15

Tradycyjnie w czerwcu poznaliśmy zwycięzców szkolnego konkursu matematycznego „Liga zadaniowa”. Uczniowie rywalizowali na dwóch poziomach: w kategorii młodszej (klasy pierwsze) i w kategorii starszej (klasy drugie i trzecie) W kategorii młodszej zwyciężyła Maria Torosian z klasy 1b uzyskując 100% punktów możliwych do zdobycia, a w kategorii starszej ponownie triumfowała Justyna Kalinowska z klasy 3a zdobywając 98% punktów. Gratulujemy zwycięzcom, wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i zaangażowanie i zapraszamy do udziału w konkursie w następnym roku szkolnym.

Bożena Krzyżanowska, Anna Ziółkowska

W Muzeum Techniki

17 czerwca 2015 wybraliśmy się do Muzeum Techniki i Przemysłu NOT. Poznaliśmy historię rozwoju środków transportu, począwszy od bicykli do pojazdów XX wieku. Widzieliśmy zabytki motoryzacji: samochody o ponad stuletniej historii - między innymi najstarszy w Polsce - De Dion Bouton z 1899 r., Adler z 1901 r., Oldsmobile z 1903 r., podwozie prototypowej limuzyny Lux-Sport z 1936 r., motocykle zarówno polskie - najstarszy polski motocykl Choiński z lat 20-tych XX wieku, kolekcja motocykli Sokół, Niemen, Podkowa, Junak - jak i zagraniczne - między innymi: BMW, DKW, NSU. Zapoznaliśmy się z zabytkowymi bicyklami i welocypedem z XIX wieku. Więcej


fot. Aleksander Sobolewski, kl. 1 a

Sukces Huberta Tomeckiego

Uczeń naszego gimnazjum, Hubert Tomecki zajął I miejsce w VII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym i Fotograficznym „Witkacy i ja”. Jury nagrodziło zdjęcie pt. Windą do nieba. Protokół jury: klik
Serdecznie gratulujemy!

WYRÓŻNIENIE dla Magdy Mazurek w VI Janowym Turnieju Literackim

Już po raz czwarty nasi uczniowie wzięli udział w przepięknym i ważnym projekcie organizowanym przez Fundację AVE i Dom Kultury „Świt” – w VI Janowym Turnieju Literackim na wiersze inspirowane twórczością i biografią księdza, poety Jana Twardowskiego i Konkursie Fotograficznym „Oczami księdza Jana”. W tegorocznej edycji jury WYRÓŻNIŁO wiersz Magdy Mazurek pt. „Wieczorami” . Nagrodzone teksty i fotografie zostały opublikowane w tomiku pokonkursowym pt. „Szczepionki ze słońca”. W czasie uroczystości finałowej naszą szkołę reprezentowała Zosia Kowalczyk. Serdecznie gratulujemy Magdzie oraz wszystkim uczestnikom konkursu!
Protokół konkursu oraz fotorelacja: klik

Latający talerz 2015

Żeby tradycji stało się zadość, odbyła się druga w tym roku szkolnym edycja kultowej już imprezy językowo-kulinarnej „Latający Talerz”. W tym semestrze mogliśmy podziwiać prezentacje siedmiu grup, które pokazały, jak przygotować i serwować typowe dania z regionów języka angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego. Tym razem uczniowie zdecydowali się oddać słodkim pokusom. Mogliśmy spróbować między innymi hiszpańskich churros, niemieckiego Apfelstrudel, brytyjskich ciasteczek sticky toffee . Jedynym elementem wytrawnym były tortille z kurczakiem i guacamole, przygotowane przez uczniów klasy IIIa. Jak zawsze było kolorowo, pysznie i aromatycznie, a wszystko w językach obcych. Z niecierpliwością czekamy na jesienną edycję!

W GALERII FARAS

18 czerwca wszyscy uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w lekcji muzealnej w Muzeum Narodowym. Odwiedzili słynną Galerię Faras - jedyną w Europie i wyjątkową w skali światowej ekspozycję zabytków kultury i sztuki nubijskiej z okresu chrześcijańskiego, nagrodzoną Sybillą Grand Prix 2014, Sybillą 2014 w kategorii „Wystawy historyczne i archeologiczne” oraz nagrodą MUSE Awards przyznawaną przez Amerykańskie Stowarzyszenie Muzeów (American Alliance of Museums). Po lekcji odbyła się projekcja filmów poświęcona Profesorowi Kazimierzowi Michałowskiemu - wybitnemu polskiemu archeologowi, odkrywcy faraskiej świątyni i twórcy Galerii Faras.
Po lekcji muzealnej uczennica Magda Słaby podzieliła się swoimi wrażeniami:
Galeria była bardzo interesująca. Mogliśmy zobaczyć starożytne malowidła oraz naczynia. Moim zdaniem najciekawsze były obrazy. Zostały one przeniesione do Polski specjalną metodą. Kolejną interesującą rzeczą były nekrologi biskupów oraz rzeczy znajdujące się w ich grobowcach. Dzięki temu mogliśmy się dowiedzieć, że mimo przyjęcia chrześcijaństwa, Nubijczycy nadal byli połączeni z religią Egiptu. Przewodniczka - świetnie przygotowana. Bardzo ciekawie prowadziła zajęcia, rozmawiając z nami. Nie bała się też pytań i na wszystkie odpowiadała. Uważam że, wystawa została świetnie przygotowana i dzięki temu zobaczyliśmy też przykłady polskiej archeologii.

Występ Teatr Szkolnego

Dnia 11 czerwca szkoła miała przyjemność zaprosić całą społeczność szkolną na występ fakultetu teatralnego „BB TEAM” na profesjonalnej scenie w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej na ul. Jezuickiej. Zespół przygotował spektakl „Dawca”, który w kwietniu zdobył wyróżnienie na Warszawskim Festiwalu Teatralnym Młodych organizowanym przez SCEK. Uczniowie wraz z rodzinami i nauczyciele oglądali występ w dwóch turach, o godz. 17.00 i 19.00 (ze względu na ilość miejsc). Zespół zebrał bardzo dobre recenzje, po spektaklu brawa nie milkły! Scenariusz, który jest adaptacją książki Lois Lowry „Dawca pamięci” powstał dzięki Kubie Pruskiemu, który występując w sztuce przygotowanej przez zespół na Wigilię, tak zainteresował się teatrem, że przygotował pod okiem p. Bernadety Obrębowskiej scenariusz i adaptację sceniczną. Gratulujemy!!!

Taniec, rytm, kolorowe światła, czyli musical „Metro” w Buffo

We wtorek, 2 czerwca uczniowie z klas pierwszych wybrali się do teatru muzycznego Studio Buffo na kultowy spektakl pt. „Metro” Janusza Józefowicza. To historia grupy młodych ludzi, pełnych pasji i miłości do muzyki i opowieść o uczuciach dwojga ludzi. Przyjeżdżają oni do wielkiego miasta na casting do musicalu, który ma być przepustką do sławy. Jednak kiedy coś idzie nie tak i nie udaje im się przejść próby, postanawiają stworzyć własną sztukę na peronie metra.
Na scenie króluje taniec, rytm, kolorowe światła. Po przedstawieniu zdania były podzielone na temat jakości sztuki. Jednym bardzo się podobała, urzekła bogactwem kolorów, energią aktorów i piękną muzyką Janusza Stokłosy. Inni uznali „Metro” za nudne, tandetne i bez wartościowego przekazu. Myślę, że jednak to wydarzenie kulturalne stało się symbolem polskiego musicalu, w końcu jest grane od 1991 roku. Fakt, iż utrzymuje się w repertuarze od tylu lat, o czymś świadczy.

Marysia Krawczak, kl. 1b

Sukcesy w międzynarodowym konkursie matematycznym!!!

W Międzynarodowym Konkursie „Kangur Matematyczny” wyróżnienia otrzymali Wiktoria Szynkura z klasy 2b i Mateusz Wiśniewski z klasy 2a. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Bożena Krzyżanowska, Anna Ziółkowska

WYRÓŻNIENIA W KONKURSIE LITERACKIM
Widzieć można nie tylko oczami...

W tym roku po raz pierwszy uczestniczyliśmy w konkursie zorganizowanym przez Dwujęzyczne Gimnazjum nr 42 im. Bohaterek Powstania Warszawskiego w Warszawie, które zainicjowało projekt Przed oczyma duszy mojej. Głównym jego celem było przezwyciężanie barier i stereotypów dotyczących dzieci i młodzieży niewidomej lub niedowidzącej. Jednym z działań projektowych był konkurs literacki, na który wpłynęło ponad 100 tekstów.
Uczennice naszej szkoły zdobyły aż pięć wyróżnień. I tak nagrodzone zostały: w kategorii proza - Zofia Kowalczyk za tekst pt. Niewidzialna; w kategorii poezja - Helena Białek za wiersz Zaufać, Zofia Gruba za wiersz pt. Nie widzę, Magdalena Mazurek za wiersz pt. Głos serca i Wiktoria Miśniakiewicz za wiersz pt. Wolę to, co niewidoczne dla oczu.
Uroczystość podsumowującą projekt uświetnił koncert i recytacja nagrodzonych tekstów. Serdecznie gratulujemy!!!

SPOTKANIE Z MICHAŁEM OLSZEWSKIM - LEKCJA Z MISTRZEM REPORTAŻU

27 maja odwiedził nas niezwykły gość, bo sam Mistrz Reportażu - Michał Olszewski – dziennikarz, pisarz i laureat Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki przyznanej w 2015 roku (autor książek: „Do Amsterdamu, „Chwalcie łąki umajone”, „Low-tech”, „Zapiski na biletach”).
Rozmowa z Gościem toczyła się wokół nagrodzonej książki - „Najlepsze buty na świecie”. To zbiór 23 reportaży z ostatnich dwunastu lat, w których autor ukazuje małe, lokalne dramaty ludzi z różnych zakątków Polski i podejmuje trudne, niewygodne tematy.
Michał Olszewski odpowiadał na niełatwe pytania naszych gimnazjalistów. Rzadko mamy okazję porozmawiać z tak wybitnymi twórcami literatury współczesnej. Lekcja przebiegała w niezwykłej atmosferze.
Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy ze Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej w ramach projektu LEKCJA Z MISTRZEM REPORTAŻU. Na koniec wszyscy obejrzeliśmy dwa nagrodzone filmy naszych uczniów w Konkursie Edukacyjnym inspirowanym książką Ryszarda Kapuścińskiego „Busz po polsku” - „Gdzie?”Jakuba Pruskiego (2015) i „Problem” Łukasza Leszczyńskiego (2014).

Popołudnie w Planetarium Centrum Nauki Kopernik

22 maja opuściliśmy szkolne ławki, aby dotrzeć do Palnetarium Centrum Nauki Kopernik i tam spędzić popołudnie. Obejrzeliśmy film pt. „Dobór naturalny - Darwin i największa z jego tajemnic”. To opowieść o historii teorii ewolucji organizmów żywych i wspaniała podróż na pokładzie HMS Beagle wraz z Karolem Darwinem w kierunku wybrzeży Ameryki Południowej. Wyprawa ma na celu odkrycie teorii ewolucji.
W załączniku informacje o Karolu Darwinie opracowane przez Helę Teslę z kl. 2b.

Monika Pelowska

ARKUSZE LITERACKIE 18 – pokłosie
Turnieju Jednego Wiersza w 2014

Na początku stycznia tego roku zamieściliśmy na stronie szkoły informację nt. publikacji „ARKUSZY LITERACKICH 18” oraz ich wydanie elektroniczne pokłosia dwóch edycji Turnieju Jednego Wiersza. Ponownie zapraszamy wszystkich do niepowtarzalnego świata poezji i zachęcamy do przeczytania „ARKUSZY”. Tomiki znajdują się w sekretariacie szkoły. Znalazły się w nich trzy wiersze autorstwa uczennic ze Społecznego Gimnazjum nr 14 STO: Julii Czerniakow (z kl. 3b, absolwentki), Hani Kałek z kl. 3a i Zosi Grubej z kl. 2a, która reprezentowała Społeczne Gimnazjum nr 14 STO ponownie w tegorocznej, wiosennej edycji Turnieju Jednego Wiersza, 29 maja br. w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej w Warszawie. Wiersze, które znalazły się w Finale Turnieju Jednego Wiersza 2014 Więcej

Prezentacje prac samodzielnych

Przez dwa dni, 21 i 22 maja mogliśmy oglądać prace samodzielne. Gimnazjaliści przygotowali łącznie 87 wystąpień; 37 z nich - po ostatecznej ocenie – były to prezentacje na poziomie oceny celującej. I tak w czasie tych dwóch dni dowiedzieliśmy się m.in. o jakich truciznach jest mowa w powieściach kryminalnych; Kubie, która powinna być rajem; rafach koralowych; tańcu wyzwolonym i Isadorze Duncan; roślinnych mordercach; marzeniach sennych; języku Blissa i silnikach spalinowych. Zapraszamy do przeczytania kilku opinii na temat tegorocznych wystąpień Więcej

"Nowe oświetlenie, niskie temperatury".
Wykład profesora Mariana Grynberga

20 maja odbyło spotkanie z profesorem Marianem Grynbergiem, wykładowcą na Uniwersytecie Warszawskim, który specjalizuje się w fizyce ciała stałego i fizyce półprzewodników. Tematem wykładu było "Nowe oświetlenie, niskie temperatury". Profesor starał się przedstawić nam, jak wąski zakres długości fal światła jest widoczny dla naszych oczu i dlaczego świat wokół nas jest zielony. Wytłumaczył, że każdy z nas świeci, ale w zakresie fal niewidocznych dla naszego wzroku. Opowiedział też o nowym oświetleniu, za które Nagrodę Nobla z fizyki w 2014 roku otrzymali: Isamu Akasaki, Hiroshi Amano i Shuji Nakamura. Ich wynalazek umożliwił wytwarzanie jasnych i energooszczędnych źródeł światła białego. Jest to wydajna dioda emitująca niebieskie światło. Według Komitetu Nagrody wynalazek laureatów doprowadził do rewolucji w technologii oświetlenia. "Lampy żarowe (czyli zwykłe żarówki z włóknem wolframowym) rozświetliły wiek XX. XXI zostanie rozświetlony przez diody elektroluminescencyjna (light-emitting diode, LED)". Nasz gość tłumaczył, iż działanie diody elektroluminescencyjnej (LED) opiera się na zjawisku przechodzenia elektronu z wyższego poziomu energetycznego na niższy i wysłaniu porcji energii w postaci kwantu światła. Półprzewodnikiem cechującym się tego rodzaju przejściami jest arsenek galu (GaAs) oraz najczęściej wykorzystywany azotek galu (GaN). Profesor Wykonał również doświadczenia z ciekłym azotem i wytłumaczył, jak obchodzić się z nim bezpiecznie.
Pokaz wszystkim bardzo się podobał i chętnie wzięlibyśmy udział w podobnym jeszcze raz.

Agnieszka Górka

"Zemsta" na scenie Och-Teatru

19 maja uczniowie klas drugich wybrali się do Och-Teatru na sztukę Aleksandra Fredry pt. "Zemsta", na współczesną interpretację tej romantycznej komedii, opowiadającej o konflikcie między Cześnikiem a Rejentem. Celem wspólnego spotkania było lepsze zrozumienie treści lektury. Aktorzy zapewnili nam dwugodzinną terapię śmiechem. Na scenie wystąpili m.in. Cezary Żak (Cześnik Raptusiewicz), Wiktor Zborowski (Rejent Milczek), Artur Barciś (Papkin), Wiola Arlak (Podstolina), Wojciech Pokora (Dyndalski). To arcydzieło polskiej literatury (...) nie tylko klasyka komedii – elementarz komizmu sytuacyjnego, przerysowanych postaci czy humoru słownego - ale również jeden z najbardziej krytycznych utworów o polskości, często w szyderczy i o dziwo wciąż aktualny sposób wyszydzający nasze narodowe przywary i słabostki. Utwór, którego ostrze zaczyna nam doskwierać, gdy mija już śmiech.(źródło: http://www.ochteatr.com.pl/spektakl-zemsta)

Jak ocenili przedstawienie i atmosferę Och-Teatru gimnazjaliści? więcej

Gimnazjaliści na Warszawskich Targach Książki

W dniach od 14. do 17. maja w stolicy odbyły się Warszawskie Targi Książki. Wydawcy, autorzy, księgarze i czytelnicy gościli na Stadionie Narodowym. W wydarzeniu tym wzięło udział ponad 850 wystawców (w tym około 600 polskich oraz około 250 zagranicznych z 29 krajów i obszarów kulturowych). Tegorocznym gościem honorowym Targów była Francja. Tematyka targów była bardzo obszerna i obejmowała szeroko pojętą literaturę (literatura piękna, beletrystyka, literatura dla dzieci i młodzieży, książki naukowe, podręczniki szkolne i akademickie, literatura popularnonaukowa, encyklopedie, albumy, słowniki, leksykony, atlasy, poradniki i przewodniki, książka artystyczna, komiksy, fantastyka), a także gazety i czasopisma, książki audio, e-booki, e-prasę i multimedia.
W ciągu tych czterech dni można było kupić książki w cenie promocyjnej, najczęściej z dość dobrym rabatem, spotkać cenionego albo znanego pisarza i zdobyć autograf, a także wziąć udział w dyskusjach lub warsztatach.
A że w Gimnazjum nr 14 STO propagujemy wartość czytania, znaleźli się wśród naszych uczniów miłośnicy słowa pisanego, którzy wybrali się na tę imprezę. Tak oto powstała relacja i fotoreportaż z 6. Warszawskich Targów Książki.
Zachęcamy do zapoznania się z materiałem, który powstał dzięki gimnazjalistom: Kubie Wójcickiemu z kl. 1a (autor fotoreportażu) oraz Magdalenie Słaby i Dagmarze Uszyńskiej z kl. 3b (autorki relacji).

Anna Fligiel-Żuczek,
Magdalena Sadowska-Maciejewska


Warszawskie Targi Książki-galeria

NAGRODA DLA JAKUBA PRUSKIEGO ZA REPORTAŻ

16 maja w Dniu Reportażu podczas Warszawskich Targów Książki 2015 organizowanych na Stadionie Narodowym odbyło się uroczyste wręczenie nagród w Konkursie Edukacyjnym inspirowanym książką „Busz po polsku” Ryszarda Kapuścińskiego dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, który towarzyszy Nagrodzie im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż literacki. Jakub Pruski, uczeń klasy 3b otrzymał w nim wyróżnienie za film pt. Gdzie?
Laureatowi serdecznie gratulujemy! Za nieocenioną pomoc przy nagrywaniu filmu dziękuję Pawłowi Franke! Panowie, tak trzymać!

Anna Fligiel- Żuczek

Fotorelację z wręczenia nagród można zobaczyć na stronie organizatora konkursu: (link)
WYWIAD Z KUBĄ (link)

Lekcja z Mistrzem Reportażu
spotkanie z Ewą Winnicką.


Za nami pierwsza w tym roku szkolnym Lekcja z Mistrzem Reportażu. 13. maja byliśmy z wizytą w gościnnych progach SCEK-u, w Starej Prochowni. Rozmawialiśmy o zbiorze reportaży „Angole” (książka nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki oraz Literackiej Nagrody NIKE). Bohaterką spotkania była Ewa Winnicka – dziennikarka od 1999 roku związana z "Polityką" oraz autorka książek: „Londyńczycy”, „Nowy Jork zbuntowany” (publikuje także w "Tygodniku Powszechnym", włoskim "Internazionale" i "Dużym Formacie"; współautorka kilku scenariuszy do filmów dokumentalnych).
Tym razem pani Ewa nie pytała, ale udzielała odpowiedzi na dociekliwe pytania młodzieży. Poznaliśmy kulisy pracy reportera. Zastanawialiśmy się nad problemem emigracji we współczesnym świecie – świecie bez granic. Bohaterowie reportaży: inteligenci, robotnicy, drobni przedsiębiorcy, studenci oraz bezdomni opowiadają, kim są dla Anglików oraz jak postrzegani są na wyspach Polacy. Spotkanie prowadziła pani Joanna Wenek.
Wiosenna pogoda, urok i atmosfera Starego Miasta sprawiły, że wszyscy uznali wycieczkę za udaną. Najlepszą rekomendacją dla takich niecodziennych lekcji są słowa uczniów, którzy następnego dnia podzielili się ze mną taką refleksją: My byśmy chcieli czytać w szkole takie lektury jak ta książka.

Magdalena Sadowska-Maciejewska

Eureka!


Miło nam poinformować, że Julia Wrzesińska z kl. 3a uzyskała bardzo dobry wynik w Ogólnopolskim Konkursie Fizycznym "Eureka". Do grona wyróżnionych należą: Zuzanna Stawska z kl. 3b, Jan Androsiuk z kl. 3b, Hubert Tomecki z kl. 2b Dominik Ratajski z kl. 2b i Igor Rostkowski z kl. 2a. A tylko jednego punktu zabrakło: Magdalenie Słaby z kl. 3b, Zofii Grubej z kl. 2a, Barbarze Adamczyk z kl. 3b, Aleksandrowi Wąsowicz z kl. 3a, Miłoszowi Majewskiemu z kl. 3a, Borysowi Duchewiczowi z kl. 3a, Nazarowi Feduninowi z kl. 3a, Mateuszowi Żelezikowi z kl. 2b, Hubertowi Góreckiemu z kl. 2a i Jankowi Misiórskiemu z kl. 2a. Konkurs "Eureka" przeprowadzany jest przez Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej w Warszawie. Jego celem jest utrwalanie wiedzy z zakresu nauk ścisłych i ich znaczenia dla człowieka oraz aktywizacja miłośników fizyki poprzez rozwijanie ich umiejętności. Serdecznie gratulujemy.

PRACE OLGI BOZNAŃSKIEJ W MUZEUM NARODOWYM

24 kwietnia uczniowie klas drugich wybrali się doMuzeum Narodowego. Uczestniczyli w lekcji muzealnej poświęconej twórczości Olgi Boznańskiej - jednej z najbardziej cenionych polskich malarek, zaliczanych do ścisłego grona najwybitniejszych artystek europejskich.
Na wystawie zaprezentowano obrazy z różnych okresów twórczości malarki. Zestawiono je z wybranymi pracami malarzy europejskich i japońskich. W tym z arcydziełami takich mistrzów, jak Diego Velázquez, Édouard Manet, Eugene Carriere, Henri Fantin-Latour i Édouard Vuillard. Podczas lekcji odkrywaliśmy tajniki malarstwa Boznańskiej, a także zapoznaliśmy się z jej niezwykłą biografią.
Wystawa zorganizowana została przez Muzeum Narodowe w Krakowie we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie, ze specjalnym udziałem Musée d’Orsay z okazji 150-tej rocznicy urodzin artystki.

Strona [1] [2] [3] [4] Archiwum strony