Certyfikat

kliknij po więcej informacji

Otrzymaliśmy tytuł
"Bezpieczna Szkoła"

Projekt edukacyjny
LIBRUS

Strona logowania do dziennika

Informacje
certyfikat Ja Czytam

Sukcesy szkoły
Adres szkoły
Społeczne Gimnazjum Nr 14
Społecznego Towarzystwa Oświatowego
ul. Bogusławskiego 6a
tel.0226696225; 504257199
Dyrektor: ttatkowski@o2.pl
Sekretariat: sekretariatgim14sto@op.pl

konto bankowe:
Bank PEKAO XIII o/W-WA
54124020341111000003075362
Przekaż na 1% podatku
Konkurs

Najlepsza szkolna witryna
internetowa w konkursie
Interkl@syWydarzenia

Zakończenie roku szkolnego 2016/2017

23 czerwca społeczność szkoły spotkała się o godz. 9.00 w auli, aby wspólnie pożegnać się ze szkołą i przywitać długo wyczekiwane wakacje. Podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego nauczyciele wręczyli uczniom nagrody przedmiotowe, wychowawcy - nagrody za świadectwa z biało-czerwonym paskiem, a dyrektor szkoły nagrody za najlepsze wyniki w nauce. Uczniowie z najwyższą średnią w roku szkolnym 2016/2017 to: Jakub Sobiecki z kl. 2a - 5,38; Adam Mąkosa z kl. 3b – 5,33; Anna Wielgosz z kl. 1b – 5,20 oraz Piotr Piekut z kl. 1b – 5,20. Gratulujemy!
Po części oficjalnej nastąpiła część mniej oficjalna w klasach – rozdanie świadectw i ostatnie chwile spędzone z rówieśnikami i wychowawcą. Wszystkim życzymy radosnych, pełnych słońca i przygód bezpiecznych wakacji!


Zakończenie roku szkolnego 2016/2017- galeria

TRZECIOKLASIŚCI ABSOLWENTAMI GIMNAZJUM

W środę, 21 czerwca pożegnaliśmy uczniów klas trzecich. Spotkanie miało uroczystą oprawę. Uczestnicy fakultetu teatralnego pod opieką pani Bernadety Obrębowskiej przygotowali widowisko muzyczne, podczas którego grał sam nauczyciel muzyki - pan Gabriel Pawluk. Uczniowie klas drugich specjalnie dla swoich koleżanek i kolegów nagrali filmy, a pierwszoklasiści wręczyli pamiątkowe antyramy i słodkości. Na zakończenie przemówili Wychowawcy klas trzecich, Anna Ziółkowska i Tomasz Tatkowski. Uroczystość zakończył poczęstunek z obowiązkowym tortem. Naszym świeżo upieczonym absolwentom życzymy wszelkiej pomyślności w nowej szkole już po wakacjach! Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji GALERIA ZDJĘĆ

„Koty z Grochowa” z wizytą na Bielanach

20 czerwca nasze gimnazjum odwiedziły wolontariuszki z Fundacji „Koty z Grochowa”: Aleksandra i Sylwia wraz z czworonożnym (wolontariuszem) Muminem. Na spotkaniu młodzież dowiedziała się, między innymi, na czym polega wolontariat i pomoc, dlaczego należy kontrolować ich rozród, jak reagować - gdzie zgłaszać informacje o potrzebujących zwierzętach, zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Obalone zostały najczęściej powtarzane mity o kotach. Wolontariuszki opowiedziały też o kociej mowie ciała, sferach dotyku kota, także o zasadach pięciu wolności, czyli dobrostanie kota. Na koniec opowiedziały czym jest felinoterapia.
W trakcie lekcji Mumin spacerował wśród gimnazjalistów, bacznie sprawdzając, czy na pewno wszyscy słuchają. Na koniec odwiedził pokój nauczycielski:) Nasza szkolna społeczność zebrała na rzecz czworonożnych podopiecznych z fundacji 550 zł. Wszystkim, którzy zaangażowali się w pomoc, serdecznie dziękujemy!

XXI Piknik Naukowy

Jak co roku uczestnicy fakultetów przyrodniczych ze Społecznego Gimnazjum nr 14 STO wzięli udział w Pikniku Naukowym, który odbył się 3. czerwca 2017 r. Piknik Naukowy powstał dzięki inicjatywie i pomysłom prof. Łukasza Turskiego z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN oraz pracowników Polskiego Radia: Krystyny Kępskiej-Michalskiej i Roberta Firmhofera. Pierwszy Piknik Naukowy odbył się 14 czerwca 1997 r. na Rynku Nowego Miasta a od 2013 roku odbywa się na Stadionie – PGE Narodowy. Więcej


Plakat
Prezentacja

Kierunek WYOBRAŹNIA. Podsumowanie udziału w tegorocznej edycji Programu Destination Imagination

W Dzień Dziecka, 1 czerwca podsumowaliśmy pracę drużyn RAK i M8 w Międzynarodowym Programie Destination Imagination. Przybliżyliśmy społeczności szkolnej ideę i cele programu, opowiedzieliśmy o pracy projektowej oraz przygotowaniach do udziału w Ogólnopolskiej Olimpiadzie DI we Wrocławiu, o wspólnych doświadczeniach. Pokazaliśmy zdjęcia i dwa filmy, jeden oficjalny, podsumowujący tegoroczne zmagania na olimpiadzie oraz drugi, zmontowany przez uczniów. Mimo, że nie przypominał super produkcji, ale dzięki niemu przypomnieliśmy sobie chwile spędzone we Wrocławiu. Na koniec zaprosiliśmy wszystkich do zmierzenia się z Wyzwaniem na Już.
W tym roku debiutowaliśmy, odkrywaliśmy, czym jest, czym może być kreatywność. Niewiele zabrakło nam, aby stanąć na podium. Na pewno nie był to czas stracony, wiele się od siebie nauczyliśmy, nawiązaliśmy nowe przyjaźnie, uruchomiliśmy bardzo pozytywne emocje.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Galeria

Alicja Lipińska, Magdalena Sadowska-Maciejewska – trenerki kreatywności Programu DI

Relacja z działań podjętych przez Sarę Kutkowską w ramach WOLONTARIATU

Uczennica naszego gimnazjum, Sara Kutkowska postanowiła, że w ramach wolontariatu wesprze osobę w trudnej sytuacji życiowej. Joanna Witkowska jest niewidoma i potrzebuje wyszkolonego psa-przewodnika, aby lepiej funkcjonować i radzić sobie z codziennymi sprawami. To jej postanowiła pomóc Sara. Podjęła w tym celu szereg różnych działań. 1 czerwca zorganizowała spotkanie z panią Joanną i podsumowała przeprowadzoną akcję. Mamy nadzieję, że w codziennym zabieganiu, myśleniu o sobie, wszystkich ta niecodzienna lekcja skłoniła do refleksji nt. wartości życia, dostrzegania tego, czego często nie doceniamy; przybliżyła młodzieży problemy osób z niepełnosprawnością, pokazała, że każdy z nas może pomóc drugiemu człowiekowi, a współpraca z innymi przynosi wszystkim ogromną satysfakcję.
Zachęcamy do zapoznania się z opisem i dokumentacją fotograficzną przeprowadzonych działań w ramach wolontariatu, którą przygotowała nasza uczennica. Czytaj więcej

LAUREACI KONKURSÓW WEWNĄTRZSZKOLNYCH W ROKU SZKOLNYM 2016/2017

Przedstawiamy listę uczniów, którzy zmierzyli się z trzema etapami przedmiotowych konkursów wewnątrzszkolnych:
JĘZYK HISZPAŃSKI
1. Maria Torosian
2. Emilia Wojtacha

JĘZYK POLSKI
1. Jakub Sobiecki
FIZYKA
1. Tomasz Łossowski
BIOLOGIA
1. Julia Skowrońska
HISTORIA
1. Patryk Fotyga
PLASTYKA
1. Maja Kwiatek
2. Adam Kozyra
3. Kacper Wysocki

LIGA ZADANIOWA

1.miejsce Adam Mąkosa kl.3b i Piotr Piekut kl.1a - 41 pkt/42pkt (98%)
2.miejsce Aleksandra Kowalczewska kl.1a, Jan Kalinowski, Maria Bejm kl.1a - 26pkt/42 pkt (62%)
3.miejsce Jakub Powroźnik kl.3a - 25pkt/42pkt (60%).
G R A T U L U J E M Y !

Lekcja z Mistrzem Reportażu. Spotkanie z Justyną Kopińską

Na początku czerwca (04.06.2017 r. w poniedziałek) wybraliśmy się na Lekcję z Mistrzem Reportażu, z Justyną Kopińską, autorką książki, zbioru reportaży pt. „Polska odwraca oczy”. Spotkanie odbyło się w siedzibie SCEK-u, gdzie wraz z uczniami innych szkół zasiedliśmy w sali. Pani Justyna została powitana przez nas brawami i po kilku słowach wstępu, mieliśmy możliwość zadawania pytań. Autorka udzielała nam szczegółowych odpowiedzi, jednocześnie bardzo ciekawie przedstawiając swoją pracę. Mówiła o plusach i minusach dziennikarstwa, nie ukrywając trudnych faktów. Opowiadała o opisywanych w książce sprawach i trudnościach w pisaniu. Wizyta w SCEK-u zajęła nam 2 godziny i była to niepowtarzalna okazja, by porozmawiać z Mistrzynią Reportażu. Uważam, że takie spotkania dużo uczą i z chęcią wezmę udział w podobnych wydarzeniach.

Karolina Kałek, kl. 3a

XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła. Podpisując się pod słowami Wisławy Szymborskiej, wzięliśmy udział w XVI Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom organizowanym przez Fundację ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom. W ramach tej akcji w czwartek, 8 czerwca na lekcjach języka polskiego czytałyśmy naszym uczniom wybrane opowiadanie z książki pt. „Gorzka czekolada”. Chętni gimnazjaliści przyszli przebrani za ulubione postaci literackie. Jakie? Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Anna Fligiel-Żuczek, Magdalena Sadowska-Maciejewska

XVI Ogólnopolski Tygodzień Czytania Dzieciom-galeria

TYDZIEŃ KONSTYTUCYJNY w naszej szkole

 „Dlatego tak, jak się prowadzi dzieci szkolne do muzeum czy na koncert, tak samo powinno się przybliżać im prawo. I uczyć, że z natury rzeczy przeznaczone jest ono do funkcjonowania w świecie, który nie jest doskonały. Jak prawo karne, które działa wobec tych, którzy prawo łamią. I trzeba uczyć, że prawo jest po to, żeby żadnej władzy nie przyszło do głowy hulać zanadto.”
  Te słowa Pani Prof. Ewy Łętowskiej stały się myślą przewodnią akcji edukacyjnej organizowanej przez Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich - Tydzień Konstytucyjny #MojaKonstytucja.
 W dniach 30 i 31 maja gościliśmy w naszej szkole prawniczki: Wiesławą Kulig – Wyporską, Joannę Koch i Kamilę Kobylską, które na spotkaniach z młodzieżą zwracały uwagę na praktyczny wymiar obowiązywania Konstytucji i działalności Trybunału Konstytucyjnego. W interesujący sposób pokazały, że problematyka konstytucyjna ma bezpośredni wpływ na codzienne życie każdego z nas.
 Była to dla nas bardzo ciekawa lekcja promująca świadome obywatelstwo i zachęcająca wszystkich do większego zainteresowania się sprawami publicznymi.

Katarzyna Rudnicka

WYRÓŻNIENIE DLA MIKOŁAJA CHOLEWIŃSKIEGO

 27 maja odbyło się uroczyste podsumowanie VIII Międzyszkolnego Konkursu Historyczno-Literackiego pt. "II wojna światowa i Powstanie Warszawskie w dziejach mojej rodziny i przyjaciół".
Mikołaj Cholewiński z klasy II b znalazł się wśród nagrodzonych uczniów, otrzymał wyróżnienie. Praca Mikołaja poświęcona była jego Babci - bohaterce czasów wojny. Dlatego ta nagroda jest tak wartościowa!
Serdecznie gratulujemy!!!
Zachęcamy do lektury fragmentu tekstu. Całość będzie można przeczytać w Autografie, który zgodnie z naszą tradycją ukaże się pod koniec roku szkolnego.

Anna Fligiel-Żuczek

Konkursu Filozoficzny "W drodze ku mądrości"

 Dnia 26 maja w Polskim Towarzystwie Filozoficznym, które jest organizatorem Konkursu Filozoficznego "W drodze ku mądrości" dla gimnazjalistów i Olimpiady filozoficznej dla licealistów, odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów i nagród dla finalistów i laureatów. W tym roku laureatem konkursu został Mikołaj Łukasiewicz, uczeń klasy drugiej! Do konkursu przystąpiło 300 uczniów z okręgu płockiego, radomskiego i warszawskiego. Na etapie rejonowym pozostało ich już tylko 120, na etapie finałowym 67. Mikołaj otrzymał 4. lokatę. Trzeba powiedzieć, że Mikołaj osiągnął ten zaszczyt ogromem pracy, ale przede wszystkim pasją do dociekań filozoficznych.
 Uroczystość prowadziła pani prof. dr hab. Barbara Markiewicz, przewodnicząca komisji konkursu i olimpiady. Mieliśmy też przyjemność wysłuchać wykładu pani prof. dr hab. Anny Malitowskiej z Instytutu Filozofii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na temat relacji coachingu, mentoringu i podejścia sokratejskiego w nauczaniu. Całość odbywała się w niezwykłym dla nauki miejscu - Pałacu Kazimierzowskim, który jest jednym z historycznych budynków Uniwersytetu Warszawskiego przy Krakowskim Przedmieściu.
 Z wyrazami wielkiego szacunku dla Mikołaja i pozdrowieniami dla wszystkich żądnych dociekań filozoficznych - Bernadeta Obrębowska, nauczyciel prowadzący.

Podziękowanie
Dyplom

PRACE SAMODZIELNE maj 2017

W przedostatnim tygodniu maja młodzież naszego gimnazjum prezentowała przed nauczycielami oraz przed innymi uczniami efekty przygotowania i wykonania swoich prac samodzielnych. W ciągu dwóch dni (23 i 24 maja) społeczność szkolna obejrzała 92 prace samodzielne. Tematyka ich była bardzo różnorodna, dotyczyła wszystkich przedmiotów oraz wykraczała poza realizowane programy.
Oto niektóre tematy: Transylwania – kraj wampirów, Czym jest Sealand?, Od płotki do szczupaka. ABC wędkarstwa, Królowa Małgorzata. O historii pizzy, Wielki zderzacz hadronów, Chemia codzienna, czyli, co w kuchni piszczy?, Esperanto vs język hiszpański, Wyspa Lalek, Historia i proces tworzenia ikon, Mozaiki matematyczne, Niebiańskie zjawiska optyczne, Język psów, Grając głośniej od piekła, czyli heavy metal.
Pod koniec pierwszego dnia prezentacji wszyscy mieli okazję wysłuchać mini koncertu w wykonaniu ucznia klasy pierwszej, Błażeja. Praca na temat instrumentu muzycznego, perkusji wzbudziła ogromne zainteresowanie publiczności.
Z sondażu przeprowadzonego wśród uczniów klas pierwszych wynika, że przygotowanie i prezentacja pracy samodzielnej to dla nich nowe i ciekawe doświadczenie. Oprócz tego, że sami opracowują określony temat, wybierają sposób prezentacji, mierzą się ze stresem i oceną publiczności, uczą się również od swoich rówieśników.

Prace samodzielne- galeria

Projekt KSIĄŻKA

24 maja na pierwszej godzinie lekcyjnej podsumowaliśmy nasze wspólne działania realizowane w 2 semestrze, skoncentrowane wokół KSIĄŻKI i związane z programem WARTOŚCI.

24 kwietnia świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich, a w dniach 8-15 maja obchodziliśmy Tydzień Bibliotek. Te dwa święta czytelnicze zainspirowały nas i skłoniły do działania. Uczniowie czytali książki spoza listy lektur szkolnych, które miały spełnić jeden warunek – miały być wartościowe dla młodzieży. W efekcie powstały recenzje literackie i filmowe. W czasie spotkania zaprezentowałyśmy te najciekawsze. Przypomnieliśmy sobie także nasze wspólne lekcje w bibliotece, w których uczestniczyliśmy od 25 do 27 kwietnia, oglądając nasze wspólne zdjęcia. Na koniec wybrani uczniowie z klas trzecich recytowali wiersz Czesława Miłosza pt. „Ale książki”.

Zapraszamy do obejrzenia recenzji w formie filmowej autorstwa Niny Piątek. Zachęcamy młodzież do sięgnięcia po tę lekturę (nieobowiązkową).

Magdalena Sadowska-Maciejewska, Anna Fligiel-Żuczek

Laureaci Konkursu Edukacyjnego MÓJ BUSZ PO POLSKU

20 maja podczas Warszawskich Targów Książki na Stadionie Narodowym odbyło się rozstrzygnięcie i wręczenie nagród w Konkursie Edukacyjnym MÓJ BUSZ PO POLSKU. Konkurs towarzyszy Nagrodzie im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2016.
Wśród pięciu laureatów aż dwóch to uczniowie Społecznego Gimnazjum nr 14 STO:
Jakub Powroźnik zajął II miejsce, został nagrodzony za reportaż filmowy pt. „Zielone płuca Warszawy”; Jakub Sobiecki otrzymał WYRÓŻNIENIE za reportaż literacki pt. „Dwa drzewa”. Prace docenione przez jurorów można przeczytać i obejrzeć na stronie internetowej: http://scek.pl/2017/06/23/konkurs-edukacyjny-dla-mlodziezy/
Gratulujemy! Życzymy naszym gimnazjalistom, by zawsze byli wrażliwi na problemy drugiego człowieka i jednocześnie wierzyli, że każdy z nas może zmienić kawałek świata... zaczynając od siebie!

Magdalena Sadowska-Maciejewska, Anna Fligiel-Żuczek

Maria Torosian - nagrodzona w Międzyszkolnym Konkursie Filmowym

W czwartek, 18 maja odbyło się uroczyste zakończenie XI Międzyszkolnego Konkursu Filmowego” Moje spotkanie z filmem”, którego organizatorem jest Gimnazjum Integracyjne nr 52 w Warszawie. I choć organizatorzy poinformowali wcześniej nauczycieli prowadzących o nazwiskach laureatów, to do dnia zamknięcia konkursu, nie zdradzili szczegółów. Dopiero w czasie gali okazało się, że uczennica naszej szkoły, Maria Torosian zajęła III miejsce. Konkurs polega na odczytywaniu dzieła filmowego z uwzględnieniem zarówno interpretacji treści jak i analizy języka dzieła. Składa się z dwóch etapów: szkolnego i międzyszkolnego. W I etapie uczniowie rozwiązują test znajomości treści wskazanego w regulaminie filmu. W II etapie uczestnicy piszą pracę krytycznoliteracką na temat dzieła. Serdecznie gratulujemy Marysi! Życzymy, aby nigdy nie zgubiła swojej wrażliwości na świat i tworzyła piękne teksty literackie. Więcej

Wykład pt. "Fizyka a zachowanie zwierząt"

15 maja, w samo południe przybył do naszej szkoły z wykładem pt. "Fizyka a zachowanie zwierząt" profesor UW dr hab. Adam Babiński. Na podstawie zachowania zwierząt takich jak: ryba elektryczna, bąbelnica, pszczoła japońska i szerszeń azjatycki, strzelczyk czy gekon profesor pokazywał odniesienie do praw fizycznych. Opowiedział nam, jak niektóre zwierzęta (np. sum elektryczny, drętwa, strętwa) wykorzystują prawa fizyki w „codziennym” życiu. Więcej

Agnieszka Górka

Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Fizycznego EUREKA


Miło nam poinformować, że Julia Skowrońska z kl. 3a uzyskała bardzo dobry wynik w Ogólnopolskim Konkursie Fizycznym "Eureka". Do grona wyróżnionych należą: Rafał Hermann z kl. 3b, Adam Mąkosa z kl. 3b. Jakub Powroźnik z kl. 3a. A tylko jednego punktu zabrakło Aleksandrowi Sobolewskiemu z kl. 3a. Konkurs "Eureka" przeprowadzany jest przez Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej w Warszawie. Jego celem jest utrwalanie wiedzy z zakresu nauk ścisłych i ich znaczenia dla człowieka oraz aktywizacja miłośników fizyki poprzez rozwijanie ich umiejętności. Serdecznie gratulujemy!

Agnieszka Górka

Turniej Jednego Wiersza w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej. Anna Wielgosz nagrodzona

17 maja odbył się - w ramach Wiosennych Konfrontacji Artystycznych - Turniej Jednego Wiersza. Na scenie SCEK-u finaliści, czyli uczniowie, których wiersze zostały dostrzeżone przez jurorów w I etapie, odczytywali lub recytowali własne utwory poetyckie. Wśród nich znaleźli się uczniowie Społecznego Gimnazjum nr 14 STO: Rafał Hermann, Maria Krawczak, Monika Jarnicka oraz Anna Wielgosz. Po prezentacji odbył się koncert muzyczny, a następnie odczytano werdykt jury i wręczono laureatom nagrody. Wiersz naszej uczennicy, Anny Wielgosz zdobył III miejsce. Gratulujemy serdecznie! Ania uczy się dopiero w klasie pierwszej, a jej utwór mierzył się z tekstami licealistów. Talent Ani dostrzegła polonistka, pani Anna Fligiel-Żuczek. W czasie zmagań ze stresem, formą i treścią opiekę nad gimnazjalistami sprawowała Magdalena Sadowska-Maciejewska, która poprosiła o komentarz uczestniczącego pierwszy raz w takim wydarzeniu rodzica jednego z finalistów. Zachęcamy do przeczytania! Więcej

Wycieczka do Paryża. Subiektywna relacja Marysi Etenne

Niedawno wróciliśmy z wycieczki do Paryża. Było niesamowicie. Po zbiórce (z rana) 7 maja ruszyliśmy w drogę. Czekała nas długa podróż, która, o dziwo, minęła szybko. Pierwszego dnia zatrzymaliśmy się na nocleg w XV-wiecznym zamku w Norymberdze. Budynek z zewnątrz wyglądał na stary, jednak środek zaskakiwał nowoczesnością. Po dotarciu na miejsce poszliśmy na kolację, a po kolacji na miasto. Było bardzo ładnie, o wiele inaczej niż w Warszawie. Kiedy mieliśmy dostać chwilę wolnego czasu, zaczęło padać, więc z wolnego czasu wyszły nici. Złośliwie deszcz ustał, gdy tylko wróciliśmy do pokoi. więcej


Wyjazd do Paryża- galeria

Magia książek. Lekcje w bibliotece

W dniach 25-27 kwietnia odwiedziliśmy jedną z Bibliotek Publicznych Dzielnicy Bielany - Wypożyczalnię nr 15 dla Dorosłych i Młodzieży, która znajduje się obok naszej szkoły. W ten sposób obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, który przypada 23 kwietnia.
Każda klasa wzięła udział w lekcji przygotowanej przez panie bibliotekarki. Okazało się, że wizyta w bibliotece i poszukiwanie konkretnych tytułów to nie taki diabeł straszny jak go malują, a terminy takie jak sygnatura, katalog, klasyfikacja, literatura źródłowa nie są obce naszym gimnazjalistom. Były to warsztaty zarówno dla tych, którzy systematycznie korzystają z zasobów biblioteki, jak i dla tych, którzy stronią od regałów pełnych książek. Przedsięwzięcie to miało na celu promocję czytelnictwa i poruszenie kwestii ochrony praw własności intelektualnej.
W kwietniu na Bielanach rozpoczął się konkurs na Czytelnika Roku 2017. Zachęcamy wszystkich: dzieci, młodzież i dorosłych do wzięcia w nim udziału. Wrażeniami ze spotkania w bibliotece podzieliła się z nami uczennica kl. III b, Maria Torosian. Koniecznie przeczytajcie jej tekst! Więcej


Magia książek. Lekcje w bibliotece- galeria

SPOTKANIE WIELKANOCNE

12 kwietnia odbyło się w naszym gimnazjum uroczyste spotkanie wielkanocne, które przygotował zespół nauczycieli przedmiotów przyrodniczych. O tradycjach i zwyczajach wiosennych świąt opowiedziała uczennica z kl. 2a, Emilia Wojtacha. Każda z klas dzielnie walczyła o zdobycie jak największej liczby punktów w quizie nt. Świąt Wielkiej Nocy. Zadania dotyczyły różnych dziedzin: biologii, chemii, sztuki, religii, tradycji i zwyczajów. Quiz poprowadziła pani Monika Pelowska. Zwycięską drużyną okazała się klasa 2a; odebrała w nagrodę kosz pełen Kinder Niespodzianek. Po zdrowej rywalizacji, wszyscy podzielili się (zdrowym) jajeczkiem oraz innymi łakociami, które znalazły się na wielkanocnym stole. O menu zadbali uczniowie obu klas pierwszych pod dowództwem wychowawców: p. Katarzyny Rudnickiej i Alicji Lipińskiej. Oprawę plastyczną spotkania przygotowali uczniowie pod czujnym okiem pani Bernadety Obrębowskiej.


SPOTKANIE WIELKANOCNE 2017- galeria

W nauce widzieć piękno. Warszaty w ramach nauczania Programu WARTOŚCI

6 i 7 kwietnia odbyły się warsztaty dla klas pierwszych i drugich w ramach nauczania Programu Wartości. W tym semestrze pracujemy nad wartościami:
odpowiedzialność i uczciwość. Warsztaty miały skłonić młodzież do zastanowienia się nad problemem odpowiedzialności naukowca za skutki swojej pracy naukowej, bezpośrednio też odnosiły się do filmu „Maria Skłodowska Curie”, który uczniowie obejrzeli wcześniej w kinie. więcej

Na wielkim ekranie. „Azyl”

7 kwietnia 2017 roku kl. 2a poszła do kina Cinema City na film pod tytułem "Azyl", który opowiada o historii warszawskiego ZOO podczas okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej.
Państwo Żabińscy - właściciele ZOO - podejmują ryzykowną próbę ratowania zwierząt, a także Żydów z warszawskiego getta. Gdy po pierwszym bombardowaniu stolicy większość zwierząt nie żyje, podejmują decyzję o przeniesieniu zwierząt do Niemiec. Niedługo po tym dowiadują się, że ich ZOO ma zostać zamknięte. Mówią niemieckiemu oficerowi, że chcą założyć hodowlę świń, ponieważ Niemcy też muszą coś jeść. Po uzyskaniu zgody rozpoczyna się akcja pomocy Żydom. Ustalono, że paszą dla świń będą odpadki z warszawskiego getta. Pod tą przykrywką potajemnie pomagają Żydom uciekać z niewoli aż do wkroczenia Armii Czerwonej do Warszawy. Państwo Żabińscy ocalili około 300 Żydów. Po zakończeniu wojny odbudowali ZOO, które funkcjonuje do dziś.
Bardzo polecam ten film, gdyż opowiada o wspaniałej historii ludzi dobrej woli. Jest pełen emocji i na pewno nikt kto go obejrzy, nie będzie żałował. NAPRAWDĘ WARTO!

Michał Michalak, kl.2a

Wizyta starszej pani. Na scenie Teatru Dramatycznego

 4 kwietnia uczniowie naszego gimnazjum wraz z wychowawcami obejrzeli przedstawienie pt. „Wizyta starszej pani” (reżyseria i adaptacja Wawrzyniec Kosrzewski). Sztukę tę zrecenzował uczeń kl. 2a, Mikołaj Łukasiewicz. Zapraszamy do lektury!
 „Wizyta Starszej Pani” to spektakl wystawiany na deskach Teatru Dramatycznego. Jest on współczesną wersją dramatu o tym samym tytule, mającego swoją premierę w 1956 roku, autorstwa międzynarodowej sławy pisarza, Friedricha Dürrenmatta.
W sztuce zadbano o realizm i wiarygodne przedstawienie dylematów moralnych dręczących społeczeństwo w czasach, w jakich żył autor, jak i w współczesnych, co moim zdaniem z miejsca stawia ją w dobrym świetle ze względu na swoją ponadczasowość. więcej


Plakat autorstwa Natalii Leśniewskiej, Anny Wielgosz i Matyldy Wójcik z kl.1b

XII Ogólnopolska Olimpiada Kreatywności Destination Imagination

Po raz pierwszy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Kreatywności Destination Imagination, która odbyła się w dniach 16.03-19.03.2017 r. we Wrocławiu. Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Wspierania i Rozwoju Kreatywności.
Wszystkie wydarzenia w ciągu tych czterech dni odbywały się na terenie kompleksu Hali Stulecia. Społeczne Gimnazjum nr 14 STO reprezentowały dwa zespoły: M8 i RAK pod opieką trenerek DI: Alicji Lipińskiej i Magdaleny Maciejewskiej.
Każda z drużyn wzięła udział w dwóch wyzwaniach: Wyzwaniu Drużynowym oraz Wyzwaniu na już. Oprócz tego uczestniczyła m.in. w warsztatach stepowania, przyrodniczych z Hydropolis oraz wzięła udział w grze terenowej. Więcej

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć.

MEDALE MISTRZOSTW POLSKI W PŁYWANIU

W dniach 31.03-02.04.2017 r. uczennice naszej szkoły brały udział w XXIII Mistrzostwach Polski Szkół Niepublicznych w Pływaniu. Zawody odbywały się na basenie MOSiR w Ciechanowie. W rywalizacji wzięło udział ponad 500 zawodników i zawodniczek reprezentujących kilkadziesiąt szkół z całej Polski. Nasza czteroosobowa żeńska reprezentacja na tej prestiżowej pływackiej imprezie wywalczyła dwa medale i jedno doskonałe miejsce tuż poza podium.
Karolina Kałek – I miejsce na 50 m stylem klasycznym (wynik 36.24)
Sztafeta dziewcząt – III miejsce na 4x50 m stylem zmiennym (wynik 2.33.23
)
Sztafeta dziewcząt - V miejsce na 4x50 m stylem dowolnym (wynik 2.16.59)
W sztafetach płynęły: Maria Etienne, Oliwia Mioduszewska, Lidia Wiśniewska, Karolina Kałek.
Reprezentacja Społecznego Gimnazjum nr 14 STO zajęła IV miejsce w klasyfikacji drużynowej dziewcząt w kategorii gimnazjum. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Odkrywamy Talenty Przyszłości.
WYRÓŻNIENIE dla Karoliny Kałek

W ostatni piątek, 24 marca w sali widowiskowej Bemowskiego Centrum Kultury odbyła się Gala Finałowa VIII Ogólnopolskiego Konkursu „Odkrywamy Talenty Przyszłości” organizowanego przez Szkoły Pro Futuro. Na konkurs wpłynęło kilkaset utworów poetyckich z całej Polski. Tegorocznym motywem przewodnim były słowa: „Drobiazgi codzienności sprawiają, że niepostrzeżenie i cicho wchodzi wielkie szczęście” ( Phil Bosmans).
Uczniowie naszej szkoły od kilku lat znajdują się wśród finalistów tego konkursu. Tak też stało się w tym roku: uczennica kl. 3a, Karolina Kałek otrzymała WYRÓŻNIENIE. Nagrodzone wiersze czytali znani aktorzy telewizyjni i teatralni: Teresa Lipowska, Anna Gzyra-Augustynowicz, Łukasz Nowicki, Maciej Mikołajczyk, Joanna Dukaczewska. Autorskie interpretacje głosowe wierszy laureatów sprawiły, że dla miłośników poezji była to prawdziwa uczta dla ducha. Atmosfera spotkania była niepowtarzalna.
Gratulujemy Karolinie poetyckiego sukcesu! Życzymy, by wciąż dostrzegała drobiazgi codzienności i pisała piękne teksty!

Magdalena Sadowska-Maciejewska

Niektórzy lubią poezję.
21 marca Światowy Dzień Poezji w naszym gimnazjum

21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Poezji – święto ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.
Tego dnia w różnych miejscach szkoły zostały rozwieszone kartki z utworem Wisławy Szymborskiej, która w 1996 r. otrzymała Literacką Nagrodę Nobla. Mamy nadzieję, że wiersz pt. „Niektórzy lubią poezję” skłoni młodzież do krótkiej refleksji na temat pisania, tworzenia, odbierania sztuki poetyckiej.
Uczniowie klas pierwszych na lekcjach języka polskiego szukali odpowiedzi na pytania: po co nam poezja? kim są poeci? dlaczego ludzie piszą wiersze? Efektem ich działań są prace plastyczne, które powstały podczas lekcji, a także jako dodatkowe w domu.

Magdalena Sadowska-Maciejewska, Anna Fligiel-Żuczek

Awans Mikołaja Łukasiewicza do 3. etapu
Kuratoryjnego Konkursu Filozoficznego

Gratulacje dla Mikołaja Łukasiewicza, ucznia kl. 2a,który awansował do trzeciego etapu Kuratoryjnego Konkursu Filozoficznego. Zakres merytoryczny konkursu to znajomość filozofii starożytnej, filozofii Św. Augustyna i Św. Tomasza, po filozofię Kartezjusza i I. Kanta. Konkurs obejmuje trzy okręgi: warszawski, radomski i płocki. Wszyscy wspierajmy Mikołaja w jego pasji zdobywania wiedzy filozoficznej!

Bernadeta Obrębowska, nauczyciel filozofii

Drużyna Ratownictwa Rowerowego.
Spotkanie z absolwentami

16 marca gościliśmy w naszej szkole absolwentów: Michała Ratyńskiego i Damiana Kowalczyka. Opowiedzieli o latach spędzonych w gimnazjum i pasji, która zrodziła się w tym czasie. Ratownictwo medyczne to ich wielkie zamiłowanie i sposób na życie.
Od 2014 roku tworzą Drużynę Ratownictwa Rowerowego, czyli ambulans na kółkach. Zapytani, dlaczego wybrali rower, odpowiedzieli, że jest świetnym środkiem transportu. Na jego bagażniku mieści się apteczka R1, Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny, butla tlenowa czy nawet szyny Kramera. Poza tym, rower wjedzie praktycznie wszędzie, jego prędkość jest porównywalna do karetki przemieszczającej się w tłumie lub korku, a nawet szybsza. WIĘCEJ

Strona [1] [2] [3] Archiwum strony